Още обвинители изразиха подкрепа за независимост на прокуратурата
До медиите бяха изпратени позициите и официалните декларации на още прокурори в подкрепа на независимостта на прокуратурата.
На 24 август в резиденция „Бояна“ се проведе национално съвещание „Отстояване на независимостта на българската прокуратура с оглед предотвратяване на риска от тежко нарушение на върховенството на закона“.
Времето в деня се оказа кратко за множеството декларации. Затова дирекция "Публична комуникация" ще публикува позициите на магистратите от цялата страна, които ще бъдат преведени на английски език и изпратени до европейските институции.
Представяме ви ги без редакторска намеса.
Изказване на Ваня Ненкова:
Уважаеми колеги и гости на националното съвещание, за мен е гордост да ви поздравя с добре дошли на форума.
С гордост и удовлетворение мога да кажа, че от самото начала на професионалното си развитие съм в системата на прокуратурата. Вярвам, че това да си прокурор не е просто професия, а призвание и дълг.
Прокуратурата на Република България се ръководи от своя дълг да служи на обществото, с чест и професионално отношение защитава правата на българските граждани, както и съдейства на всички отговорни институции. Това е пътят да оправдае доверието и да бъде истински пазител на върховенството на закона.
Уважаеми колеги, ние сме тези, които трябва да работим така, че да защитаваме гражданите, да искаме наказание за тези, които престъпват законите на нашата страна и да внасяме сигурност в обществото. Законите са за всички и те трябва да бъдат спазвани и е необходимо това да бъде достояние на всеки.
В съвременното българско общество върховенството на правото е фундаментален, политически и правен принцип. В националните правни системи принципът на върховенството на правото има различни проявления с оглед на спецификата в политическо, културно и правно отношение.
В общество ни върховенството на правото и правовата държава са критерии, но и стандарт за демократично управление, възприет с Конституцията на Република България. В тази насоченост всички институции трябва да работят за постигане на справедливост и защита на правото в съвременното българско общество. Изключително важно е мястото и функцията на Прокуратурата на Република България за постигане на набелязаните цели.
Прокуратурата е отговорна за упражняване на наказателната политика на държавата, включително и осъществявайки функцията на единствен защитник на обществените интереси. Положението й като орган на закона определя ролята на публичен обвинител. В същото време е представител на публичния интерес, пазител на признатите от закона и властта права на гражданите.
Целите на институцията ни обединяват и несъмнено всеки от нас би искал те да бъдат ясно представени и мотивирани пред цялото ни общество, за да бъдат разбрани и подкрепени.
Прокурорът трябва да бъде самостоятелен и независим, да се ръководи изключително от закона и убеждението си, за да може да изпълни отговорно своите служебни задължения.
В този ред на мисли бих искала да заявя, че никоя друга институция, държавен орган, политически субект или лице няма право да се намесва в суверенната прокурорска дейност.
Колеги, водени от моралните си принципи, нека продължим да работим всеотдайно, мъдро и честно. Наша мисия като магистрати е да докажем професионализъм, безпристрастно отношение и защита върховенството на закона.
Апелирам всички ние, прокурори и следователи, да работим заедно за отстояване авторитета на Прокуратурата и за постигане на още по-добри резултати.
Изказване на Светослав Стойнов:
Уважаеми колеги,
Уважаеми гости,
Съгласно чл. 117 от Конституцията на Република България съдебната власт е независима и е призвана да брани правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата. Като част от съдебната власт Прокуратурата на Република България също е независима при упражняване на своите законово определени правомощия, но се оказва, че тази независимост следва да бъде отстоявана от нас предвид случилите се напоследък събития, а именно отправянето на упреци и медийни атаки срещу наблюдаващи прокурори по конкретни дела. Следва да се отбележи, че доколкото последните са насочени към дейността по закон на магистратите, същите на практика са отправени и касаят цялата институция.
Република България е държава-членка на ЕС и би следвало да се следи и спазва върховенството на закона. Ето защо е недопустимо да се оспорват компетентността и действията на прокурорите при осъществяване на тяхната дейност. Недопустимо е и вмешателството в тяхната работа от страна на други държавни органи, институции и политически обвързани лица, което от своя страна грубо нарушава принципа за разделение на властите. В контекста на чл. 7 от Договора за Европейския съюз, рискът от тежко нарушение на европейските ценности трябва да бъде избегнат на всяка цена, като независимостта на прокуратурата се отстоява с всички позволени от закона средства.
Съгласно чл. 127 от Конституцията на Република България само и единствено прокуратурата може да привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и да поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер. Твърденията, че тези правомощия се упражняват избирателно, имат за цел да принизят ролята на прокуратурата в съдебната система, да политизират нейните действия и да изопачат обществените представи като по този начин уронват нейния престиж и подриват принципа за върховенството на закона.
Създава се усещането, че много скоро въпросът за мястото на прокуратурата в съдебната власт отново ще бъде поставен на дневен ред и не е изненада, че това ще бъде направено от същите политически лица, които го сториха по-рано. В заключение обаче следва да се подчертае, че независимостта е гарантирана само в съдебната власт и една прокуратура извън нея няма да бъде независима институция, а подчинена на силните на деня.
Изказване на Гергана Кюркчийска:
Ваши Превъзходителства,
Уважаеми колеги и гости,
Днес в по-голямата си част тук присъстващите сме прокурори и следователи, защото това е нашият избор и призвание. Нашата основна функция е да защитаваме обществения интерес, поради което на обществото трябва да се поясни огромния риск, който крие преструктурирането на прокуратурата. През годините като участник по международни разследвания и като експерт към различни международни организации имах възможността да си сътруднича с прокурори от държавите-членски на ЕС, Великобритания и трети страни. В процеса на работа придобих лични впечатления от организацията им на работа и спецификите в законодателствата им и направих анализ на създадените правни инструменти за гарантиране принципите на правовата държава. От споделения опит от колегите установих, че в държавите, в които Прокуратурата е подчинена на изпълнителната власт, то винаги „извън закона“ остават определен кръг лица, което им дава възможност да установят близки контакти в обществения сектор и публичната администрация. Подобна структура не гарантира ефективно разследване и независимост на магистратите, тъй като по-голяма част от разследващия апарат е към изпълнителната власт.
Международните анализи на организираните престъпни групи по цял свят водят до извода, че „босовете“ на престъпните организации винаги изглеждат като предприемачи с известно обществено и икономическо реноме. Именно тези босове установяват тесни контакти с висши държавни служители, висши политици, които имат влияние в сферата на разпределение на публичните финанси, и това представлява механизъм за тяхното инфилтриране в публичните власти.
Изваждането на прокуратурата от съдебната власт би означавало създаването на правен инструмент за недосегаемост на тези личности и провал в борбата с корупцията във висшите етажи. В действащата Конституция на Република България са създадени гаранции за функционирането на правовата държава чрез разделение на властите и е създадената съответната правна сигурност. По силата на върховния закон и на Закона за съдебната власт прокурорите са не само държавни обвинители, но и обезпечават сигурността на държавата. С оглед характеровите особености и бита на българина, с изваждането на Прокуратурата от съдебната власт, се създава реална опасност прокурорите да се превърнем в „маши“ на нечисти интереси, както и да се установи безконтролен държавен и политически монопол върху държавната репресия.
В сега действащата Конституция на Република България законодателят е изградил именно такава структура на съдебната система, която гарантира до голяма степен независимостта на магистратите и върховенство на закона. С оглед гарантиране в по-пълен обем независимостта на прокурорите и следователите и постановяване на нашите решения въз основа на закона и вътрешните ни убеждения, както и с оглед разпоредбата на чл. 7 от Договора за Европейски съюз, която предписва на държавите-членки да спазват основните принципи на правовата държава, то намирам, че на прокурорите следва да се предоставят специализирани инструменти за противодействие на престъпността, както и да се ограничат всякакви възможности за външни вмешателства.
Историята учи, че държавата е най-силна, когато е създаден стабилен вътрешен механизъм за контрол над публичните власти и е осигурено върховенството на закона. Намирам, че по-добри резултати в борбата с престъпността ще бъдат постигнати, когато се направи задълбочен правен анализ на най-добрите практики по света, прецизирани през призмата на спецификата на нашето законодателство, правна уредба и форма на държавно управление. Следва да се изгради една дългосрочна и предвидима стратегия за противодействие на престъпността, която да отговаря на потребностите на обществото, а не на определен кръг хора.
Източник: Дарик
Както се казва "Те са независими, защото от тях нищо не зависи". На тях им се нарежда от Каскета, каквото на него му е наредено от Тиквата. Пълна независимост!!!