Иде тежко време за икономиката, старото потребление ще се върне след 3-4 години
8 пъти са спаднали преводите на българите от чужбина, след третотото тримесечие на 2020 г. ще усетим започващата икономическа криза, по-сериозна от Голямата депресия
Депутатът от „БСП за България“ Петър Кънев е председател на Комисията по икономика и туризъм в 44-ото Народно събрание. Репортер на Флагман.бг разговаря с него две седмици пред старта на новия политически сезон, за да чуем прогнозите му за развоя на пандемията от Ковид 19 какви ще бъдат отраженията й върху родната икономика.
-Г-н Кънев, навлизаме в третото тримесечие на 2020 година и според редица икономисти, се очаква реално да си видят щетите от корона кризата. Каква е вашата прогноза?
-Самият аз съм уплашен от това, което става с икономиката в период на пандемия и не само в България. В самото начало – през март, смятах, че ще ни се размине. Оказа се, че не е така. Току-що четох доклад на Международния валутен фонд и Световната банка, който твърди, че рецесията ще бъде по-тежка от Голямата депресия 1928-1930-ата година. За нас добрата новина е, че пари в бюджета все още има. Те са основно от намалена разходна част.
-Но не успяхте да изслушате премиера Бойко Борисов в пленарна зала през лятната ваканция, за да ви запознае с актуалното състояние на бюджета. Как ще коментирате поведението на мнозинството около ГЕРБ, което не се яви на свиканото от БСП извънредно заседание?
-Не ми стана ясно защо той избегна извънредното заседание, което ние искахме да проведем, защото беше съвсем нормално министър-председателят да дойде и да докладва. Истината е, че от 10-те млрд.лева кредит досега само 1 млрд.лева е използван, но не като харчене, а като теглене. Достатъчно пари има все още и във фискалния резерв. Искахме да разберем за политиките, които кабинетът предвижда за усвояването на помощите за корона кризата, но явно за премиера присъствието в парламента не е най-удобното му място. Това го е показвал неведнъж в последните 10 години, принизявайки изцяло ролята на българския парламент, а ние все пак сме парламентарна република, а не премиерска.
-Кога очаквате да се отрази разрастващата се европейската и световна криза на българската икономика?
-Последното тримесечие на 2020 година и първото на следващата ще бъдат най-тежките, защото тогава ще се види, че кризата продължава. В последните години получавахме по 2,5-3,5 млрд.лева данъчно изчистени пари по банков път от нашата диаспора в чужбина. Отделно и около 1,5 млрд от бързите преводи. Това са близо 5 млрд.лева, които са данъчно изчистени пари за потребление. 8 пъти са спаднали преводите от българите в чужбина, което е тежък удар върху българската икономика.
-Към кой период?
-Второто тримесечие, в голямата карантина – април, май и юни. Това означава, че тепърва ще имаме сериозни проблеми. Предстоят тежки дни за цялата европейска икономика и това няма как да не се отрази и при нас. Мисля, че по-рано от 3,4 дори 5 години, трудно ще се върнат старите нива на потребление. Кризата ще се отрази осезаемо и на туризма. Моментът е изключително тежък, просто има страх в хората. Наплашиха се! Старото пътуване на всяко едно европейско семейство, по два пъти годишно, няма да се възстанови скоро.
-Добър ли е сезонът по българското Черноморие през 2020?
-Сезонът предполагам, че на 30-40 % ще бъде спасен и то най-вече за района от Поморие надолу. Наблюдавам и в Царево, и в Ахтопол и Приморско много голяма запълняемост, само българи, което може да ни радва. Но големите приходи в българския туризъм идват от водещите курорти, ние изгубим ли около 2-те млн.немци, агличани, скандинавци и руснаци, тотално отписваме годината. За съжаление този сезон ще е така, а за догодина също не съм голям оптимист.
-Какви ще са загубите за бюджета според вашите изчисления?
-Ако твърдим, че 12 % от Брутния вътрешен продукт (БВП) на България дава туризма, и ако е вярно, че над 80 % ще бъде ударен сектора, може да си направите сметка, че между 3 и 4 пъти ще паднат приходите.
-Г-н Кънев, как ще коментирате предложението за нова Конституция? Какво е това – желание за промяна или опит да се спечели време?
-Просто едно отлагане във времето на подаването на оставка. Лично моето предположение, че ще се тупка топката до септември или октомври, ще се водят преговори и тогава ще се търси междинно решение с кабинет, който да добута мандата до март 2021 година.
-Какво имате предвид? Експертен кабинет ли?
-Дали ще е експертен или коалиционен, който да изкара зимните месеци, може да гадаем. Аз не обичам да го правя, заради това ще запазя мнението за себе си.
-Вие сте човек, който добре познава политическите процеси, а и често черпи информация от извора. В тази връзка доколко е реално Николай Младенов да наследи Бойко Борисов като министър-председател?
-Не бих се изненадал от нищо, но като знам по традиция, че като пуснат името на някого той вече е „похарчен“, мога да си направя извода. След като вече му въртят името, едва ли ще е той.