Ще подаде ли оставка Бойко Борисов, ако пропадне идеята за Велико народно събрание?
Лично мое мнение е, че това ще се последва, каза вицепремиерът Томислав Дончев
Ако в парламента няма консенсус за свикване на Велико народно събрание, министър-председателят Бойко Борисов трябва да подаде оставка. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
„Вчера премиерът Бойко Борисов каза, че за да не се стигне до катастрофа в държавата е нужно Великото народно събрание. Ако това не се случи, следва друго решение, което вече е взел“, припомни водещата.
„Беше направена заявка, че ако има решение за свикване на Велико народно събрание министър-председателят не на следващия, а на същия ден ще подаде оставка. Отделен въпрос е какво би следвало да се направи, когато е ясно, че в парламента няма консенсус за свикване на Велико народно събрание. Лично мое мнение е, че решението трябва да е същото – оставка“, заяви вицепремиерът.
Той уверява, че промени в Конституцията не се предлагат, за да се потуши напрежението. С тях и с готовността да министър-председателя да подаде оставка удовлетворяваме исканията на обществото, обясни Дончев.
Според конституционалиста проф. Пламен Киров това е един нескопосан проект, който е срам за онези, които са го съставили и е не лошо техните имена да бъдат обявени публично.
„Ако дам срок от една седмица на моите студенти от втори курс в Юридическия факултет, ще се справят много по-добре“, казва професорът.
„Всякакви мнения има. Как ще изглеждат промените в Конституцията ще се произнесе Великото народно събрание. Това е предложението, а то може да бъде конкретизирано и обогатявано“, коментира вицепрениерът.
„Всички обществени процеси и напрежението, което е натрупано в обществото, исканията, вълненията, недоволството, да намерят изказ в това предложение за промяна. Няма как след това, което се случва, промените да са само персонални. Ако оставките са залога за гражданския мир, такива ще се случи, но няма как само с персонални промени. Трябва да се променят правилата“, добави той.
Според него идеята да се въведе машинното гласуване във всички секции е добра, защото така няма да има невалидни бюлетини, но пък опитът в другите страни показвал, че това не е гаранция за честни избори. Манипулациите били възможни.
„По-притеснително е, че здравните специалисти предупреждават, че е изключително нехигиенично в условия на пандемия един и същи тъчскрийн екран да се пипа от един човек и след това от друг през 5 минути. Щом има консенсус сред обществото, че машинното гласуване решава всички проблеми на изборния процес, единственото, което остава за политиците и институциите, е да се съобразят с това", добави той.
„Понякога се чудим защо хората са толкова озлобени. Цялата тази тъмна енергия, която получават от нас политиците, от телевизията или от вестниците е една от причините за това“, заяви вицепремиерът, а водещата го репликира за един от изтеклите записи, на който освен ругатните, изречени с гласа на премиера, се чува и гласа на Дончев.
„Не правим анализ на автентичността на записа. В единият случай обаче става въпрос за частен разговор, а в другия (б.а. думите на президента за Бойко Борисов, че е "невнятен") – реплика, произнесена публично. Едно е да си говорим двамата в ефир и съвсем различно, когато камерата е изключена. В единият случай говорим двамата, а в другия – на широката аудитория“, обясни вицепремиерът.
1. Да се внесе искане за ИМПИЙЧМЪНТ на фатмака.
2. Да се изкара жандармерията на улицата за да прочисти всички катунари, пияници, наркомани и джендъри.
3. Да се подведът под отговорност терористите от Аналното трио и да им се повдигне обвинение в това че застрашават националната сигурност на държавата, чрез метежи и ограничаване на свободното движение на хора.
Време е да изчистим МЪРШАТА от улиците!