Екоминистърът и директорът на ВиК-Бургас обсъдиха как да спасят Варна и Бургас от безводие
Емил Димитров и Ганчо Тенев направиха обиколка и провериха състоянието на язовирите „Порой“, „Ахелой“ и „Камчия“
Министър Емил Димитров посети язовирите, захранващи с питейна вода Черноморието, както и тези за напояване в района на Сливен и Ямбол, съгласно дадените му указания от премиера Бойко Борисов по време на заседанието на Министерския съвет.
Министър Димитров се срещна с изпълнителния директор на ВиК-Бургас Ганчо Тенев и лично направиха обиколка и провериха състоянието на язовирите „Порой“, „Ахелой“ и „Камчия“. Двамата обсъдиха графиците за разпределение на водния ресурс между Варна и Бургас, както и потреблението до края на активния туристически сезон по южното Черноморие. Нарушения в графиците, спуснати от МОСВ, не бяха установени.
Министърът направи оглед на язовир „Жребчево“ и се срещна с ръководството на „Напоителни системи“ ЕАД . Той обсъди с тях исканията на земеделските производители за допълнителни количества вода за месец август.
Емил Димитров проведе разговори с ВиК дружествата в Сливен и Ямбол, които в момента заради сушата използват в максимална степен сондажните водоизточници по поречието на река Тунджа. Директорите го уведомиха за необходимостта от допълнителни водни количества, като за целта са депозирали и писма в МОСВ.
В района на Сливен „Напоителни системи“ ЕАД са реализирали икономия в резултат на ограниченията наложени им с месечния график на МОСВ. Предвид високите температури, изпарения, загуби от попиване на водата в речните корита и необходимостта от увеличени водни количества „Напоителни системи“ са поискали разрешение в графика за месец август, икономисаните количества през предходните три месеца да им бъдат отпуснати в следващите 20 дни.
Икономията може да им бъде разрешена едва след като се прецени балансът в язовир „Копринка“ и язовир „Жребчево“. Министърът допълни, че МОСВ трябва да се грижи както за рибопроизводителите, така и за осигуряване на екологичния речен отток и за вода за напояване на земеделската продукция в района.
„Въпреки сушата, която е вече трета година, а някъде продължава и пет години, макар с труден баланс между язовирите и тази година ще се справим като удовлетворим всички искания. Живеем в условия на суша в тази част на България и природният ресурс е ограничен“, обясни Емил Димитров.
Днес МОСВ ще измени месечния график за месец август, с който да се подпомогне питейно битовото водоснабдяване в областите Сливен и Ямбол, както и земеделските производители, захранвани от язовири, канали и деривации на „Напоителни системи“.
Министерството на околната среда и водите отправя призив ВиК секторът да намали загубите по водопреносната и довеждаща мрежа, гражданите да пестят водата и земеделците да обмислят по-пестеливо използване на водните ресурси, като същевременно преминават към алтернативни водоизточници.
Още по темата:
Четири варианта пред Бургас, за да не остане без вода като Перник
Няма риск от воден режим, засега, но Бургас има огромна нужда от резервно водоснабдяване
Като от 30 х комплекс Слънчака стане 300 х...и се затрои цялото Черноморие какво точно очаквате да се случи...Колко язовира се построиха за тия 30 години , колко поне се довършиха започнати от "лошият " комунизъм...по долу са изброени...колко от 3000 те хиляди за напояване се стопанисват и поддържат, колко основни водопровода се подмениха..Някой мисли ли преди..."Най им харесвам на българите ъкъла дето им идва....сетне..."Не съм го измислил аз...
престъпно минало, мъжество,
езици, катастрофално различен IQ,
липсата на първите 7 години,
и възможността да излезеш без охрана сред протестиращите.
Опитай да компенсираш поне последното.
Оставка, престъпници герберски!
ГЕРБ пак ще увеличават цената на водата. Бързат, защото кокалът вече се изплъзва!
2.Индже войвода
3.Младежка река
4.Деривации...