Революционно откритие на български учени в битката срещу COVID-19
Изследователи от Русе нанасят сребро и титан върху плат, за да пази от вируси, коронавируси и бактерии
Революционно откритие на учени от Русе и София ще помогне в битката срещу COVID-19. Пред Нова телевизия ректорът на Русенския университет проф. Христо Белоев разкри, че в научно-изследователска лаборатория на висшето училище е създадена посребрена маска, която да пази организма от коронавирус. Той уточни, че среброто има свойството да убива вирусите и бактериите.
„Четвърти месец работим по идеята за тези маски. Белият плат за маската внасяме от чужбина. Първо го изследвахме за канцерогенност, защото много материи, които са на пазара, вместо да помогнат, могат да увредят организма“, заяви професорът.
„Платът е гладък от едната страна, а от другата – мъхест. Той е на два пласта в маската, а между тях има слой вата“, обясни той.
„Във вакуумни инсталации върху маската се нанася нанослой от сребро. От вътрешната страна пък се нанася титан“, добави ректорът.
Методите за разпрашване на титан, сребро и други метали върху плоски изделия (плат, хартия, стъкло) са отдавна известни. Някои от тях са разработени от проф. д-р инж. Митьо Кънев, а в лабораторията, в която русенски художници като Любов Лукарева изработват свои пана с огледален блясък, има и други открития. Балната рокля на дъщерята на проф. Кънев е била с нанесено огледално покритие в същата лаборатория. Професорът, който бе мой научен ръководител, е разработил и вакуумните инсталации във филмовото студио „Бояна“ и е участвал в изработката на костюмите на актьорите за филма „Аспарух“.
В състояние на дълбок вакуум, чрез магнетронните методи, металите се разпрашват, без да има опасност да се разтопи или увреди повърхността на полимерите, стъклата, плата или хартията. Получените по този начин огледала например може да бъдат с всички цветове на дъгата в зависимост от разпрашвания метал. Те са вечни, казваше проф. Кънев.
„Заявката за патент за новата маска е направена на 5 август. Правата на екипа са дадени на Русенския университет. Поне една година е нужна за издаването на патент, но няма да чакаме това време, за да започнем производство. Вече се обаждат от САЩ дори, за да им предоставим лиценз, за да започне производството. Цената й няма да надвишава тази на маските с филтър“, каза ректорът проф. Христо Белоев.
Идеята за новата защитна маска е на инж. Койчо Мичев, уточни асистент Янков от Катедра „Матерознание и технологии“ в РУ „Ангел Кънчев“.
„Известно е отдавна, че среброто убива вирусите. Използва се в медицината“, добави Янков.