Сърдечно-болни пациенти едва стигат до болница, изчаквайки последния момент заради страх от COVID-19
В последните три месеца повече от 60% от пациентите са били в състояние, което е можело да бъде избегнато с профилактика и адекватна терапия
Все още страхът от заразяване с коронавирус държи пациентите далеч от болница, дори и тези, за които е животоспасяваща навременната реакция. В последните няколко месеца, заради страхът от зараза в лечебните заведения и апелите за социална дистанция, се увеличават пациентите със сърдечно-съдови заболявания, които не са потърсили лекарска помощ навреме.
Инвазивният сектор на отделението по кардиология в университетска болница „Дева Мария“ също отчита неприятна статистика. В последните три месеца повече от 60% от пациентите са били в състояние, което е можело да бъде избегнато с профилактика и адекватна терапия. Не е без значение колко време е продължила некрозата след запушване на съд и дали руптурата на поддържащия клапата апарат или аорта е разпозната навреме, подчертава и началникът на сектора- инвазивният кардиолог д-р Мариана Контева.
„Трудните времена продължават, въпреки разхлабените мерки и по-летните настроения. Коронавирус кризата извади на преден план много проблеми. Относителното спокойствие за това, когато има проблем, пациентът да търси лекар вече го няма. С тъга забелязвам, че непрекъснатото прокламиране да се спазва изолация доведе до момент, в който вече не можем да разчитаме пациентът да разпознае гръдна болка, инфаркт, белодробен застой и всяко животозастрашаващо сърдечно състояние. Много често сърдечно-болни пациенти неглижират симптоматиката си от страх да не бъдат „заразени“ и идват в болницата в изключително тежко състояние, което за съжаление е във форма и фаза, в която медиците трудно могат да помогнат.“ споделя наблюденията си д-р Контева.
Пример за това е 67- годишният Димитър М., който след инфаркт е бил планиран за консултация заради друг проблемен съд. Заради коронавируса, обаче, той сам решава да не посети планираната консултация и да остане вкъщи. Няколко седмици по-късно пристига в университетска болница „Дева Мария“ по спешност, с втори инфаркт и белодробен оток. „Дойдох, защото не можех повече да чакам да свърши коронавируса. Не се знаеше колко ще продължи тази забрана, а аз ставах все по-зле. Като сърдечно-болен искам да дам един съвет на хората в моето положение- не изчавайте, защото може да стане необратимо!“
„Не случайно години се борихме за това, че времето е сърце и миокард, че сърцето не може да чака, че размерът на инсулта и усложненията му са въпрос на време - на минути. Последиците са страшни и необратими. За съжаление, забравихме много бързо всичко научено, за да си останем вкъщи на всяка цена. А цената понякога е много много висока.“ в заключение казва д-р Контева и напомня, че симптоми като болка в гръдния кош, натиск или усещане за стягаща болка в гърдите или ръцете, които могат да се разпространят към шията, челюстта или гърба, недостиг на въздух изискват задължителна консултация с кардиолог.