Депутати стартират специална процедура за изслушване на главния прокурор с надежда да не се яви Гешев
"БСП за България" събрали подписи за инициативата, но от пленарна зала зависело дали тя ще бъде одобрена
„БСП за България“ стартира специална процедура за изслушване на главния прокурор в Народното събрание (НС). Това обявиха депутати от парламентарната група.
“Ние последователно сме „за“ оставката на Иван Гешев и продължаваме да настояваме за нея във връзка с всичко, което неведнъж сме изброили. Това, обаче, което смятаме за необходимо, е да се организира изслушване на главния прокурор в Народното събрание“, каза Антон Кутев.
Предложението им било това да стане по процедура по чл. 91 от Правилника за работа на парламента във връзка с чл. 84, т. 16 от Конституцията.
„Това означава, че главният прокурор трябва да подготви доклад за това как се изпълняват законите в държавата през този период – става дума за периода от януари до юли, включително, тази година. И този доклад да бъде внесен за обсъждане в НС, като изрично подчертавам, че процедурата включва докладът да бъде разгледан в зала. Целта на това искане за изслушване на главния прокурор, между другото, казвам – който и да е той, защото в рамките на тази процедура ние много се надяваме главният прокурор вече да не е Гешев, така че който и да е главният прокурор, който ще дойде на изслушване... за нас тази процедура има за цел да изясни какви са правомощията на главния прокурор и най-малкото да стартира обществен и политически дебат какви трябва да бъдат и ако трябват промени, как трябва да се направят“, добави Антон Кутев.
Конкретно те искали да питат как се свързват действията на прокуратурата през последните няколко месеца с презумпцията за невинност, може ли да бъдат произнасяни присъди без решение на съда, как се нарушава свободата на кореспонденцията и какво оправдава изнасянето в публичното пространство на лични чатове.
От БСП настояват да се уточни и как се спазва разделението на властите и кога главният прокурор може да дава политически оценки.
"Ние виждаме този дебат като дебат, който е отвъд Гешев. Т.е. ние не се съмняваме, че искаме оставката на Иван Гешев. Ние искаме да се разбере как ще работи прокуратурата и обществото ни след това. Затова и стартираме този дебат. Виждаме го като първа крачка", добави депутатът от "БСП за България".
Под искането за изслушване се подписали почти всички депутати от соцформацията.
Крум Зарков обаче поясни, че за да се случи процедурата, тя трябва да получи одобрение от пленарната зала, което зависело от другите парламентаристи.
"Да видим какво ще кажат другите парламентарни групи - намират ли смисъл главният прокурор да дойде да докладва и да отговори на въпросите какво направи през последните шест, седем, осем месеца, за да стигнем до там, че практически всички, в т.ч. не само политически сили и институции, а и адвокати, и юристи, и други от експертната общност да настояват за неговата оставка. Оставка - добре, но това е само условието, за да започне един много по-сериозен разговор", заяви Зарков.
Репортер на "Флагман" попита дали протестите са дали смелост на БСП да поискат оставката на главния прокурор, при положение че са имали възможност да дадат своеобразен вот на недоверие към него с гласуване срещу доклада на прокуратурата преди 20 дни в пленарна зала. Тогава само шестима от парламентарната им група бяха "против" и "въздържал се"...
Крум Зарков обясни, че докладът е бил за 2019 г.
"В този доклад бяха описани дейностите на всички прокуратури и разследващи органи в тази страна. По него се състоя сериозна дискусия в парламентарната комисия. Тези доклади по принцип се приемат, тъй като те носят информация - колко дела са образувани, за какво и т.н.", коментира Зарков.
Тогава не било допустимо по процедура Гешев да бъде питан за нещата, които БСП повдигат сега като теми за изслушване.
Ехе Жельо, Жельо, трябваше да забраниш тази партия, но...сега целият български народ страда от нейното съществуване!
Да се качат на Бузлуджа и повече да не се връщат!