Приносът на Нинова за батака в правосъдието и избухването на протестите
БСП влезе в играта на задкулисието при избора на членовете на ВСС от парламента през 2017 г., плодовете на което берем днес
БСП е водеща опозиционна сила, поне според последните социологически проучвания, които излязоха преди избухването на протестите на 9 юли. Партията формално подкрепя демонстрациите срещу управлението, но много от хората на площадите подхождат със сериозни резерви към нея. Някои дори издигат плакати с физиономията на председателката Корнелия Нинова наравно с тези на Бойко Борисов, Иван Гешев, Ахмед Доган и Делян Пеевски.
И това не е случайно. Партията на бившите комунисти си е отивала от властта с мощен „шут“ именно за корупция и то в най-нови времена. През 2009 г. след кабинета „Станишев“ ГЕРБ смаза БСП до голяма степен по тази причина. Нещо подобно се случи и през 2014 г. след правителството „Орешарски“.
Въпросът сега е, ако премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев подадат оставки, дали това ще промени системата.
Затова и хора и сдружения от площадите, а и някои партии вече предлагат идеи за системни промени.
Дори президентът Румен Радев преди няколко месеца обяви, че започва консултации за поправки в Конституцията.
Да бъде ли извадена прокуратурата от съдебната власт? Да се свика ли Велико Народно събрание? Да се премахне ли фигурата на главния прокурор, както предлагат от сдружението „Правосъдие за всеки“? Да изчезне ли парламентарната квота от Висшия съдебен съвет? Или само да се редуцира?
Къде е БСП в този дебат?
„Флагман“ зададе въпроси към водещите фигури в партията. На пресконференция във вторник попитахме какви идеи за промени могат да формулират в БСП извън простата смяна на властта, така че да бъдат удовлетворени исканията на протестиращите за законност и справедливо правосъдие.
Все още действащият председател и претендент за втори лидерски мандат Корнелия Нинова обясни, че ще даде думата по тази тема на младия си колега Крум Зарков. Но все пак припомни „какво предлагахме ние като съдебна реформа преди две години и половина“.
„Ако си спомняте, тогава направихме много широки дискусии с представители на съдебната власт, на прокуратурата, срещнахме се с главния прокурор, с представители на Висшия съдебен съвет, с президента имахме разговори тогава, с други партии и настоявахме като част от промяната, която предлагаме, върху актовете на главния прокурор да има съдебен контрол - като един от начините да се постигне контрол върху актовете на главния прокурор. Тогава тази наша реформа или предложение беше категорично оспорено от управляващите. Припомняме, че също имахме изцяло различен закон и концепция за Комисията за отнемане на противозаконно придобито имущество, с друга философия, с друга структура, с друг начин на управление и т.н. Ние не сме се отказали от тези свои идеи. Разбира се, те могат да бъдат усъвършенствани, могат отново да бъдат подложени на разговор с всички заинтересовани страни, за да се намери верният път. За повече подробности ще дам думата на Крум...“, каза Нинова.
Гръмките й думи за много широки дискусии обаче са пресилени и изобщо не се отнасят за някакви значими реформи в системата на правосъдието. За БСП тази тема никога не е била приоритет.
На пресконференцията Крум Зарков коментира от своя страна: „Има едно неоспоримо следствие от този протест, вече. И то е, че въпросът за съдебната система отново ще бъде на дневен ред. И в предстоящите скоро, надявам се, избори всяка партия ще бъде принудена да представи своята визия какво трябва да се случва оттук нататък. Оставките са първо условие, без което не може. В това число оставката на правителството, оставката на главния прокурор... След което трябва да се замислим възможно най-сериозно за това как да променим системата така, че да не се стига повече до такива неща. И БСП ще бъде готова със своите конкретни предложения. Лесни решения обаче, отсега искам да ви предупредя, няма. Изваждането на една структура или вкарването й в друга ще трябва много сериозно да се погледне. Ние работим. Г-жа Нинова обясни какво сме направили досега, ще продължим да работим и за това. И ще излезем с нашата обща партийна позиция за това какво трябва да се промени и как.“
С други думи – ще предложат реформа, ама друг път.
Не трябва да се забравя, че БСП също има съществена роля в излъчването през 2017 г. на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС), който избра главния прокурор, чиято оставка пък социалистите сега уж искат. 11 от 25-те членове на ВСС са продукт на този парламент. БСП можеше да блокира избора им, защото за него, след последните конституционни реформи, вече се иска квалифицирано мнозинство – 160 депутатски гласа.
Основания за блокаж на процедурата имаше – предложените от различните партии кандидати съвсем не изглеждаха да са „каймакът“ на съдебната система, което поставяше въпроса кой реално ги предлага и с какви цели. А резултатът е налице...
И тук Корнелия Нинова не може да се измие ръцете с предишното ръководство на БСП. През 2017 г. тя очевидно влезе в играта на ГЕРБ и ДПС за избора на членовете на Висшия съдебен съвет.