Доган печелел честно търговете за студения резерв, но ги спират спешно със закон заради протестите
Промените в правилата ще нарушат принципите на конкуренцията, което Европа не одобрява, признават управляващите
Управляващите спешно ще променят правилата за студения резерв заради протестите срещу правителството. Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Валентин Николов от ГЕРБ и ресорният министър Теменужка Петкова дадоха извънредна пресконференция в Народното събрание.
Николов обяви, че в понеделник внасят на второ четене проектопромени в Закона за енергетиката. Те щели да бъдат в преходна разпоредба на изменения в Закона на местното самоуправление и местната администрация. Идеята е да не се провеждат вече търгове за студен резерв.
„Защо го правим? Разбира се, че има политически смисъл това заради случващото се в страната“, коментира Валентин Николов. „Това щяхме да го направим, но по-късно. И щяхме да го заменим с друг механизъм. Просто го правим по-рано, защото има такова политическо решение. Това е решение на коалиционния съвет между „Обединени патриоти“ и ГЕРБ. Изцяло, казвам, това е политическо решение. Иначе щяхме да го направим като механизъм по-късно.“
Николов обясни, че по сегашните правила се провеждат търгове, а не обществени поръчки. Т.е. не се залагали специфични условия, а който предложел най-ниска цена, той печелел.
Никой не можел да спре дадено дружество да участва, включително и ТЕЦ „Варна“, което от около две години е собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Ако имало нещо нередно, Европейската комисия щяла да започне наказателна процедура срещу България, коментира депутатът от ГЕРБ.
Сегашният механизъм щял да бъде заменен с друг – временен, който обаче ще разруши конкуренцията, призна Валентин Николов.
„Ще го заменим с решение министърът да определя чрез заповед именно кой да определя този нужен механизъм, за да замести евентуално отпадане на мощности. Това ще бъде на база на решение на Народното събрание, което вече съществува, и това ще бъде държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. Защо не е действал досега този механизъм? Защото принципно не е правилен. Това е временен механизъм. Европа би се съгласила на всеки механизъм, стига да минава през търгове, през конкуренция. За Европа е много важна конкуренцията. Но политическата обстановка не ни дава възможност да създадем конкуренция“, каза Николов.
Теменужка Петкова пък обясни, че това ще е временно решение до въвеждане на постоянен „механизъм за капацитет“.
Студеният резерв е нужен за енергийната сигурност на страната. Той се използва при критични ситуации, когато по някакви причини спрат основни мощности от електроенергийната система.
ТЕЦ-ът на Доган обаче неколкократно е глобяван, тъй като не е успявал да осигури услугата, за която му се плаща.
Теменужка Петкова днес заяви, че ТЕЦ "Варна" и преди е участвала в осигуряването на студения резерв. Пауза имало само между 2015 и 2018 г., когато им било отнето комплексното разрешително. След като то им било върнато (което съвпада с времето, когато Доган придобива централата, преди това тя бе на ЧЕЗ - б.а.), те пак участвали в търговете и печелели с предложена най-ниска цена.
Петкова отхвърли твърденията, че ТЕЦ "Варна" не може да осигури услугата. А глоби получавали и други дружества, които не се справяли със задачата да осигурят съответната електроенергийна мощност.
Провеждането на търговете пък било отговорност не на министъра на енергетиката, а на Електоенергийния системен оператор (ЕСО).
Валентин Николов призова след евентуалното приемане на законовите промени президентът бързо да ги обнародва. В противен случай тези дни трябвало да се проведат пак търгове заради съответни изтичащи срокове.
Днес лидерът на НФСБ Валери Симеонов каза, че за две години ТЕЦ-ът на Доган е получил около 60 млн. лв. по линия на студения резерв. Според него държавата изисква ненужно големи запасни мощности. Студеният резерв трябвало да бъде намален многократно. На пресконференцията на Петкова и Николов това не бе коментирано. Те на няколко пъти подчертаха, че студеният резерв е изключително необходим за енергийната сигурност на страната.
МУТРИ ВЪН
И после защо хората искало Оставка - Съд - Затвор!