Татяна Йотова спечели „Срещу вятъра“ с песен за заключеното време, наградата й е от Христо Дюлгеров
Известният скулптор, който е автор на паметника на Кара Кольо в Тополовград, направи безценен подарък за „Солени ветрове“ и айтоската поетеса
Бардът от Айтос Татяна Йотова спечели голямата награда на Международния бардфестивал „Солени ветрове“ в Бургас. Дамата, която е сред най-обичаните поетеси в републиката, отвя конкуренцията в конкурса за нова авторска песен с активна гражданска позиция „Срещу вятъра“. Година, след като с Мартин Антонов, Александър Томов и Пламен Велинов с песента им „Мечтай, море“ спечелиха наградата на публиката на „Бургас и морето“, тя покори и „Охлюва“, като изпълни блестящо „Заключеното време“ и за сетен път омагьоса и публиката, и журито. Песента й е като съвременна приказка, в която мечтите дори и на парчета възкръсват за ново небе. Тя е за здравия, който болен е, а хитрецът – герой, за панелния вятър и щастието на робите.
Традицията миналогодишният победител в конкурса „Срещу вятъра“ да връчва наградата, бе спазена. Бардът Красимир Йорданов поднесе на айтоската поетеса пластика, направена от международно признатия скулптор Христо Дюлгеров от Тополовград, който е и автор на паметника на славния хайдутин Кара Кольо. Той направи безценен подарък за Летните празници на изпятата поезия „Солени ветрове“, обявиха организаторите на фестивала.
„Знам, че всички бардове заслужават тази статуетка. Затова я приемам като награда за всеки от нас. Искам да кажа на организаторите на „Солени ветрове“, че те винаги са на крилете им. Всеки от нас умее да прави добре поне по едно нещо. Ние бардовете може би сме го открили – умеем да изразяваме своите мисли, дух в песен и поезия с китарени струни. Пожелавам на всички, които не са открили своето призвание, да го намерят и да правим това, което най-добре умеем!“, заяви Татяна Йотова.
Само на 10 точки след поетесата, чиито „Вълшебни думи” с мелодия на Хайгашод Агасян са включени в учебника за петокласници по пеене, журито класира барда от София Биляна Тодорова, която е родена във Варна и е обиколила по-голямата част от Европа като трубадур. Тя впечатли журито и феновете на изпятата поезия с „Ежедневни катастрофи“. Биляна получи поощрителна награда „Срещу вятъра“.
„Тази година имаме прецедент. За първи път път разликата между победителя и втория участник е само 10 точки, като максималният резултат е 355“, уточни заместник-председателят на Сдружение „Солени ветрове“ Антон Димитров, преди да връчи на младата бард дама наградата.
"Солени ветрове" връщат блясъка на Бургас като фестивален град
Симона Маринова и Диана Димитрова от бургаския дует „Парадокс“ пък бяха отличени за „най-добро изпълнение от младите участници на Солени ветрове“. След като изпълниха песента си „Сестри на вятъра“, те получиха ваучер за звукозаписно студио в Търговище.
„Това е най-ценната награда, която сме получавали. Надяваме се там да запишем бъдещия си музикален албум“, споделиха двете момичета пред репортер на Флагман.БГ.
Бойчо Иванов и Геновева Цандева от дует „Келтик“ бяха сред най-добрите участници в конкурса. Песента им „Мой Балкан“, композирана от пловдивската поетеса по текст на колежката си от града под тепетата Венета Архангелова, спечели овациите на публиката.
Голямата награда заслужаваше и Мирослав Моровски – Моро със „Системата е хризантема“ по текст на Анета Генова. „Песента е посветена на всички онези забравени хора, които както ние се чувствахме преди два месеца заключени вкъщи, са се превърнали в затворници за цял живот. Това са хората в социалните домове“, обяви бардът.
Надежда Събева очарова със „Стига ми“ по текст на Павлина Йосева – Пинчето.
Бардът и актьор от бургаския Драматичен театър „Адриана Будевска“ Валери Еличов зарадва феновете с „Приятел 2020“, а Валентин Ангелов и Галина Москова от дует „Тюркоаз“ - с „Мръсни ръце“.
Наградата „Приятел“ на името на любимеца на бургаската публика Бойко Георгиев, бе връчена на водещата Любов Узунова. Призът се дава за проявена човечност и за оказана безрезервна подкрепа към фестивала на бардовете.
„Искам да връча моята лична награда. Тя не е материална и е за един човек, който не само за един месец, или два, а в доста дълъг период от време стои плътно до мен. Това е най-добрият приятел, който мога да имам. Безкрайно го обичам. Без него този фестивал нямаше да го има 12 години. Това е Атанас Стоянов“, обяви председателят на Сдружение „Срещу вятъра“ Светлана Стоянова.
„Вече съм замесен в някаква конспирация, а не вярвах в теорията на конспирацията“, сподели от сцената награденият бард.
„Всеки добре обмислен сценарий се проваля, както стана и при нас във великолепния ден на протести в Бургас. Това се случва в нашия град, защото тук се събират водата и земята. Единствено морето има право да покрива земята и да я обсебва. Единствено земята има право да пробива морето. Искам да приемете този фестивал като нашето гражданско участие за това да си запазим земята, държавата, законността и всичко, което ни прави хора!“, коментира бардът-художник.
„Много ми харесва една фраза от филма „Хан Аспарух“. Великият владетел казва „от земята българска и един камък не давам“, добави той.
Десетки талантливи бардове от България и Русия участваха по време на трите фестивални вечери в концертите на двете сцени в Бургас. Снощи те почетоха и най-великия руски бард Владимир Висоцки с концерт в негова памет.