Направете си домашен спрей, който мори кърлежите, няма да съжалявате
Евкалиптът е страхотно отблъскващо средство за кърлежи, но трябва да внимавате с него около домашните любимци
Кърлежите са преносители на опасни инфекции. На пазара има широк асортимент от спрейове, които се предлагат за отблъскване на паразитите. Но можете да си забъркате такъв и сами!
Масла
Все по-често хората разчитат на етерични масла, най-често такива от лимонена трева, мента, лавандула и евкалипт при борбата с кърлежите. Те осигуряват по-краткотрайна защита от препаратите с активни вещества, но са натурални. Репелентите за деца са с по-ниско съдържание на активно вещество, но се препоръчва, след като сме се прибрали и вече нямаме нужда от тяхното действие, да ги отмием. Употребата на препарати против паякообразни са преминали тестове за ефективност и през токсикологични тестове, но е важно да се спазват указанията на етикета и да не се превишава предписаното количество.
Репелент
В случай че искате да си направите домашен репелент, това може да стане бързо и лесно. За целта са ни необходими половин чаша вода, 20 капки етерично масло от лимонова трева и 20 капки евкалиптово етерично масло. С течността може да напръскате дрехите, кожата и обувките си. Ароматът ще държи кърлежите далеч. Използвайте го всеки път, когато излизате навън или сте в силно залесени райони. Другият вариант за домашен спрей включва по-богат асортимент от масла. За да си го забъркаме в домашни условия, са ни необходими половин чаша бял оцет,1/3 чаша вода, 20 капки евкалиптово етерично масло, 20 капки лимонова трева, 10 капки масло от цитронела и 10 капки масло от лавандула.
Любимци
Евкалиптът е страхотно отблъскващо средство за кърлежи, но трябва да внимавате с него около домашните любимци. Лавандулата пък е универсално средство за защита срещу насекоми. В последните проучвания то се представя добре както като средство за предпазване от кърлежи, така и като метод за предотвратяване на излюпването на яйца от кърлежи. Лимонената трева се счита за естествено средство за отблъскване на кърлежите. Това масло е безопасно и влиза в състава на сапуни, шампоани и лосиони. Етерично масло от лимон също отблъсква кръвосмучещите. То е безопасно да се използва за спрейове, както и в лосиони и сапуни, но може да направи кожата по-уязвима от UV лъчи. Здравецът е изключително мощен репелент срещу кърлежи. Етеричното масло от растението може да се приложи директно върху вас или на нашийника на вашето куче.
Съвети
Каквито и спрейове да ползвате, спазвайте някои важни правила. Не пипайте кърлежите с голи ръце, защото ако паразитът е инфектиран и имате ранички по ръцете, при ваденето му можете да се заразите. Не газете във високи треви, ако искате да се опазите от кърлежите. Облечете дрехи с дълги ръкави и крачоли. Не оставяйте открити части на тялото, достъпни за кърлежите. Носете светли или бели дрехи. Кърлежите са тъмни до черни на цвят и по този начин ще ги видите по-лесно. След като се приберете ,веднага огледайте тялото си пред огледалото, включително свивките на краката, подмишниците, гениталиите, задните части, под и около гърдите, дори косата.
Риск
Колкото по-малко време престои кърлежът впит, толкова по-нисък е рискът от зараза. Затова, ако откриете забит кърлеж, най-добре е той да бъде изваден от кожата възможно най-бързо. Скоростта на изваждане е много важен момент, защото ако му се причини стрес заради многократно хващане и пускане, бавно издърпване, клатене, въртене и други подобни манипулации, той ще започне да се освобождава сам и в стремежа си да се спаси ще започне да повръща в раната вече изсмуканата кръв, примесена със стомашния му сок и слюнката му. В този момент, ако кърлежът е преносител на някоя инфекция, той със сигурност ще ви зарази. Кърлежът не се върти, не се гори и не се маже с олио при ваденето му, защото това ще доведе до същото.