Изпитанията на европейската ваксина срещу COVID-19 обнадеждаващи, но може да затворят пак границите
Оптималният вариант е да имаме оръжието срещу коронавируса през 2021 г., каза еврокомисарят Мария Габриел
Резултатите от първите изпитания на европейската ваксина срещу COVID-19 върху хора са обнадеждаващи. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ еврокомисарят Мария Габриел.
Никой обаче не знае дали ваксината ще е ефикасна, добави тя.
„Една от европейските компании съвсем скоро ще завърши изпитанията върху първата група от 200 човека и ще премине към 500 през юли. Оптималният вариант е да имаме ваксина през 2021 г., но трябва да сме готови за бързото й производство, защото на всички е ясно, че няма как в този момент да бъдат направени за милиарди хора“, заяви еврокомисарят.
Никой не може да предвиди дали през това време няма да се стигне до ново затваряне на границите, добави тя.
„Отнема 10 години за намирането на ваксина. Има нещо, с което не можем да направим компромис. Тя трябва да е безопасна, да е ефикасна, но това отнема време. Периодът обаче ще бъде скъсен между 12 и 18 месеца“, заяви Габриел.
„Вчера Европейската комисия публикува стратегия за ваксини, в която казваме, че имаме средства на наше разположение – това е инструмента за спешна помощ, който от 2,7 млрд. евро. Той ни позволява предварително да бъдат сключени споразумения с компании, които са обещаващи и са напреднала фаза на клиничните изпитания“, добави тя.
„Преминаваме към изпитвания на ваксината върху хора. Това ще ни позволи най-напред да донесем сигурност на нашите научни изследователи, за да работят при оптимални условия. Те правят чудеса“, заяви еврокомисарят.
„Сега е важно да следим коя компания как напредва и да изпреварим етапа на производство, защото не може да чакаме да бъде намерена ваксината и тогава да открием, че в Европа няма производствен капацитет. Изпреварваме този етап, защото е свързан с много високорискови инвестиции“, обясни тя.
Според нея България ще е една от страните, които ще получат най-много средства за справяне с кризата, породена от пандемията. Предвидени са над 12 млрд. евро, от които 9 млрд. за грандове, а останалите за кредити, каза още българският еврокомисар.