Заразените с коронавирус не развиват антитела, академик вярва, че само ваксината може да ни спаси
Ако обаче тя не стимулира както серумния, така и клетъчния имунитет, няма да е ефективна, каза акад. Богдан Петрунов
Заразените с коронавирус не развиват антитела. Оказва се, че популационния имунитет много бавно се създава. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ епидемиологът акад. Богдан Петрунов, който е и председател на отделението за медицински науки в БАН.
„Притеснява ме, че за последните 24 часа са отчетени 132 положителни проби, но това е естествения ход на епидемията. Тя продължава“, сподели той.
„Не може за няколко месеца да се успокои всичко и да си представим, че сме я ликвидирали. Сега тя се развива в отделни гнезда, но България е малка страна и поради тесните контакти е много трудно да се допусне, че ще останат по този начин нещата“, каза ученият.
„Голямото напрежение на хората и икономическите проблеми, които нарастваха, наложиха да се разпуснат мерките, но това ще е свързано с увеличаване броя на заразените“, добави той.
В закритите помещения беше наложително да остане задължително носеното на маски, подчерта епидемиологът.
„Учуден съм, че не се прояви достатъчно разбиране в нашето общество. Разбира се, че маската няма да ви предпази от вируса, тъй като порите са по-големи от размера му. Пръските обаче, когато разговаряте или кихате, попадат върху нея и задържат вируса. Ако сте без маска при вас може да попаднат примерно 10 единици, а двойно по-малко ще достигнат до вас, ако сте с нея, т.е. по-леко ще прекарате инфекцията“, обясни той.
Кривата в цяла Европа върви нагоре, както и в Северна и Южна Америка, уточни акад. Петрунов.
„При едно изследване в Женева се установи, че от 2000 души, които са били болни от COVID-19, само 8% имат антитела. Ваксината ще е единственото решение, но не се знае какъв имунитет ще създаде. Тя трябва да стимулира както серумния имунитет, така и клетъчния. В противен случай няма да е достатъчно ефективна“, каза още той.