Академик с мрачна прогноза за COVID-19, зове да носим маски
Скокът в броя на новите заразени се дължи на успокоението на хората, че всичко е отминало, но това далеч не е така, каза епидемиологът
Топлото време няма да погуби вируса на COVID-19. Това каза в сутрешния блок на БНТ епидемиологът акад. Богдан Петрунов.
Според него по-скоро COVID-19 ще измине своя биологичен цикъл и ще изчезне, но дотогава сме доста далеч от нормалната ситуация, данните на СЗО показвали точно това - скок на броя на новозаразените в Америка, Европа, Китай.
"Съвсем не сме в етап, в който да кажем: Да, епидемията свърши и да очакваме краят й, защото и днес има значителен брой случаи у нас, които са от огнища, не от масово разпространение на вируса, но от тези огнища, имайки предвид, че сме малка страна, разпространението може да стане и сред цялото общество", предупреди той.
По думите му скокът се дължи на успокоението на хората, че всичко е отминало, но това далеч не е така.
"Епидемията се развива, а у нас все още няма колективен имунитет. Проучването, което се направи в Пловдив, показа, че около 2% от хората имат наличие на антитела и ние не знаем даже дали тези антитела са протективни, дали са вирусонеутрализиращи. Те само показват, че сме се сблъсквали с вируса", обясни академикът.
Той отново призова от ефира на БНТ за спазването на елементарни мерки - носене на маски на обществени места, миене на ръцете при контакт с най-различни плоскости.
"Тестването трябва да продължи, но да се прави на определени таргетни групи, а не масово, а в места, където се очаква, че ще има разпространение", посочи той.
Що се отнася до твърдението на екип от учени, че дексаметазон спасява тежко увредени пациенти с коронавирус, академик Петрунов заяви: "Медикаментът е добре известно лекарство, от десетки години. В началото беше включено в протоколите за лечение на COVID-19, но се сметна, че не е редно, защото кортизонови препарати не се дават при вирусни инфекции, но сега се оказа, че е много добро лекарство и води до спасяване на животи. То е мощно противовъзпалително средство".
Академикът не очаква до края на годината да бъде изработена ваксина срещу коварната болест.
"Има няколко ваксини в момента, по които се работи много сериозно, в Европа, в САЩ, а и в Израел. Проблемът не е да се създаде ваксината, трябва да се докаже, че първо е безвредна и след това, че е ефективна", заключи той.
На всички ни писна, обаче ако сме хора с разум и характер, трябва да го проявим точно сега, когато ни е омръзнало от ограничния. Най-лесно е да го ударим през просото пък каквото ще да става, но така постъпват само
безхарактерните, инфантилни, дебелоглави и безотговорни хора. Точно те са "абсолютните идиоти", които са способни да провалят всички останали и дори да не проумеят, какво вършат!