Житна диета – за пречистване на организма
Може да свалите до килограм на ден
Казват, че житото е храна не само за тялото, но и за душата. Ето защо известният духовен водач Петър Дънов го използва за своя режим. Той е с продължителност от 10 дни и започва на 2 февруари, но всеки може да се подложи на него и през останалото време на годината, зависи от неговото здравословно състояние.
„Житното зърно е емблема на човешката душа. То представлява велика история в развитието на природата. Ако вие можехте да разгърнете листата на житното зърно, да проследите неговата история, щяхте да разберете напълно историята на човешката душа“, обяснява учителят.
В житото има много полезни вещества. 100 грама от него съдържат 12,1 г белтъци, 69,1 г въглехидрати, 2 г целулоза, 1,7 г мазнини, 349 калории. От витамините, то е богато на В1, В2, Е, РР. Освен това в него има магнезий, желязо, фосфор, натрий, калий, калций, фибри и антиоксиданти, които имат пречистващо действие.
Най-важното за житната диета:
Ако имате желание да се пречистите преди лятната почивка, то може да ползвате житния режим. С него може да свалите до кило на ден и да премахнете натрупаните в тялото токсини. Преди да го започнете обаче ви е необходима подготовка и консултация с лекар.
Житната диета не е подходяща за хора с хронични заболявания и отслабена имунна система. Освен това хората, които имат глутенова непоносимост или целиакия, трябва да потърсят друг начин за пречистване.
Житото, което се яде всеки ден, винаги се залива с преварена вода, при това гореща. Това е важно условие за предотвратяване на газове и подуване на стомаха.
Всеки, който започне режима, трябва да знае, че в началото се наблюдава ацидозна криза. Това е обичайна реакция на организма, подобна на кето грипа, при която той показва, че все още не е свикнал с него. Тя се свързва с главоболие, замайване и липса на енергия, но след три дни тези неприятни симптоми спират.
Житото, ябълките и медът не бива да се смесват, защото се получава ферментация в стомаха и неговото подуване.
Ако не можете да изкарате цели 10 дни, може да пробвате колкото може. За препоръчване е да издържите поне 5-7 дни, за да има ефект. Излизането от режима трябва да стане плавно, като захранването със сурови зеленчуци и ядки е много важно.
Какво ви е необходимо за житната диета?
Менюто за деня включва:
– 100 г жито;
– 4 с. л. мед;
– 3 ябълки;
– 9 ореха.
Как да приготвите житото?
Взимате термос и поставяте 100 г жито, като го заливате с гореща вода и затваряте. Може да го направите вечер, преди лягане, като на сутринта то е готово за консумация, но вие трябва да изпиете само водата от него, която да овкусите с лимон и мед.
Как да се храните през деня?
6:00 – пиене на гореща вода;
6:30 – ядене на 1 ябълка;
7:00 ядене на 1/3 от покълналото жито;
7:30 ядене на 3 ореха;
10 – 11:30 – пиене на гореща вода;
12:00 – ядене на 1 ябълка;
12:30 ядене на 1/3 от покълналото жито;
13:00 ядене на 3 ореха;
16 – 17:30 пиене на гореща вода;
18:00 ядене на 1 ябълка;
18:30 ядене на 1/3 от покълналото жито;
19:00 ядене на 3 ореха.
Всеки сам решава колко да издържи. Ако усещате глад или главоболие, може да пиете преварена вода, овкусена с мед и да хапнете малко орехи.
Ето и примерно захранване:
Ден 1: До 800 г плод и зеленчук
Ден 2: До 800 г плод и зеленчук + 1 ч.ч. бульон
Ден 3: Същото от предишния ден + 1/2 ч.ч. кисело мляко
Ден 4: 800 г плод и зеленчук +1/2 ч.ч. кисело мляко + 1 малка салата от зеле с лимон и моркови
Ден 5: 800 г плод и зеленчук +1/2 ч.ч. кисело мляко + 1 малка салата от зеле с лимон и моркови +1 варен картоф
Ден 6: Същото от предния ден + 1 порция зеленчукова супа
Ден 7: Същото от предния ден + 1 порция задушен зеленчук.
Хляб се яде след десетия ден, като постепенно в менюто се добавят месо и сирене. Важно е при захранването да не се ядат сол или мазнини.
ВАЖНО: Житната диета не бива да се прави повече от 10 дни, за да не се получи дефицит на хранителни вещества в организма. Тази статия дава полезна информация и насока за изпълняването ѝ, но не може да замести консултация с диетолог!
Източник: Tialoto.bg
ФлагМан, преди да напишете някоя “полезно-опасна” статия за хранене без да сте се консултирали със специалист, по добре не в публикувайте моля!!