Димитър Бойчев: Ясно е, че има проблем с данъчните складове за горива, но държавата какви обеми ще изгради?
Енергийната комисия в парламента одобри единодушно промени, регламентиращи създаването на публична петролна компания
Проблемът с данъчните складове за горива е факт. Това изкоментира областният координатор на ГЕРБ и бургаски депутат Димитър Бойчев. Той е и зам.-председател на парламентарната Комисия по енергетика, където днес бе одобрен на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси.
С него се регламентира образуването на ново Държавно предприятие „Държавна петролна компания“.
Идеята на вносителя – Министерския съвет, е да се създадат държавни данъчни складове за горива, както и държавни бензиностанции. А прокламираната цел е сваляне на цените за крайните клиенти.
Един от мотивите е, че в момента над 70% от обема на данъчните складове е съсредоточен само в един частен играч, което пречи на конкуренцията.
Планът на правителството е и Държавното предприятие да създаде свое търговско дружество, което ще прави бензиностанциите.
Законопроектът обаче предизвика въпроси дори и сред управляващите от ГЕРБ.
Председателят на Комисията по енергетика Валентин Николов попита откъде ще се вземе капитал за инвестициите, които се очаква да са в доста големи размери.
Част от новите складове ще се отделят от Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“.
Николов недоумяваше кой и как ще извършва контрола върху запасите в складовете.
На държавните складове се очаква да има и частни наематели.
„Според мен малко се получава и конфликт на интереси от една страна, и от друга страна, кой ще следи дали това предприятие няма да се отнася по-благосклонно към своето си търговско дружество“, зачуди се Валентин Николов.
Димитър Бойчев имаше допълващ въпрос към представляващата правителството зам.-министърка на икономиката Лилия Иванова: „Ако може да ни отговорите, защото е ясно, че наистина проблемът с данъчните складове го има. Той беше поставен и от търговците, когато гледахме и други законопроекти, свързани с тази тема. Моят въпрос е имате ли яснота какви обеми на тези складове ще бъдат изградени, съответно, съсредоточени в тази нова компания.“
Зам.-министърката обясни лаконично: „Търговското дружество, което може да създаде вече държавното предприятие, създава допълнителни складове, създава бензиностанции – колкото прецени въз основа на анализите“.
Тя описа бъдещата ситуация с новите държавни структури като „вътрешен аутсорсинг“.
Държавната агенция пък съответно щяла да продължи да контролира нужните запаси от горива, изисквани от правителството, по складовете.
Въпреки неяснотите, законопроектът бе одобрен единодушно от всички парламентарни групи.
Дебат от страна на депутатите почти нямаше.
Изказване имаше само от Таско Ерменков от БСП, който обясни, че неговата партия по презумпция се бори за „повече държава в държавата“, поради което и подкрепя промените.
Парламентарната комисия днес одобри на първо четене, но не с такъв консенсус, и поправки в Закона за енергетиката, които предвиждат продължаване на процеса на либерализация на пазара на електроенергия.