Урсула фон дер Лайен ексклузивно: Средствата за България се увеличават
Важни за страната ни политики като кохезионната, селскостопанската и Фонда за справедлив преход ще бъдат с увеличени средства, което е добре за България
Средствата за България от кохезионната политика, селскостопанската политика и Фонда за справедлив преход, който е част от Зеления пакт, се увеличават. Това каза специално за БНТ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Днес тя представи в Европейския парламент в Брюксел следващата седемгодишна финансова рамка на ЕС, част от която ще бъде и новият инструмент за възстановяване след пандемията от коронавируса, съобщи БНТ.
Фон дер Лайен нарече "добри новини" новите заложени средства в многогодишната финансова рамка, които ще касаят България. Важни за страната ни политики като кохезионната, селскостопанската и Фонда за справедлив преход ще бъдат с увеличени средства, което е добре за България.
Именно от Фонда за справедлив преход ще бъдат финансирани всички въглищни региони в България, които трябва да се трансформират в унисон с новата зелена политика на Брюксел.
Най-дългоочакваната новина днес беше и Фондът за възстановяване от коронавируса, до който България също ще има достъп, въпреки че страната ни не беше от най-засегнатите. Този фонд ще разполага със 750 милиарда евро, като 500 от тях ще бъдат предоставени на държавите членки като грантове, 250 милиарда евро ще бъдат кредити. Средствата ще бъдат взети от Международните капиталови пазари, а всички държави членки на ЕС ще бъдат гарант за тях.
Новата многогодишна финансова рамка, която е до 2027 година, ще разполага с 1,1 трилиона евро за всички държави членки.
"Добра новина за България, защото Фондът за справедлив преход ще се увеличи и средствата за кохезия също ще се увеличат, за да компенсират загубите от кризата. Вторият стълб на селскостопанската политика също ще се увеличи. Мисля, че всичко това са много добри новини за България. За мен е много важно всяка държава членка да има достъп до нашия нов инструмент за възстановяване, наречен следваща генерация ЕС, защото всички държави-членки трябваше да въведат карантина заради коронавируса и всички понесоха икономически щети. Кризата, в която се намираме в момента, е икономическа и е важно България да има достъп до нашите фондове", каза Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК.
Българският еврокомисар Мария Габриел също заяви, че е доволна от новия европейски бюджет. Според нея той не е бил възможен преди 6 месеца. Програмите, за които тя отговаря, също ще получат повече средства.
"Моят коментар е много, много ясен. Кризата ни показа, че имаме нужда от гъвкави и опростени програми, имаме нужда да сме адекватни на нуждите на държавите членки. Новото предложение изпраща много ясно послание затова. От друга страна, стратегически инвестиции в наука, в образование,в иновации и култура и аз мога да споделя удовлетворението си. Сега истинската работа започва, защото предстоят много дебати. Важно е държавите членки да приемат тези мерки, важно е ЕП също да бъде част от този процес, но най-важното е по-бързо да бъдат взети тези решения, за да могат гражданите да усетят ползите", каза Мария Габриел.