Мярката „85%“ е клопка за коректните! Оказва се, че е само за наши хора в здравеопазването
Без финансова помощ могат да останат много коректни лечебни заведения в кризата, причинена от Covid-19
Нов скандал „запали“ здравеопазването ни. Причината е, че част от спрелите медицински практики заради коронавируса Covid-19 ще останат без обещаната помощ по мярката „85%“.
След настъпване на пандемията министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ограничи или напълно забрани куп дейности в здравния сектор, свързани с неспешно лечение. Това засегна особено денталните клиники, медико-диагностиката, доболничните физиотерапии, планови операции и др.
Затова и на 6 април в присъствието на министъра, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Българският лекарски съюз и Българският зъболекарски съюз (БЗС) подписаха договори за изменение и допълнение на Националния рамков договор по отношение на медицинските и денталните дейности.
Инициативата предвиждаше финансиране на поне 85% на базата на предходните месеци, независимо колко са натоварени клиниките.
Според одобрената методика на НЗОК обаче се оказа, че има клопка - за април пари щели да получат само тези, които не са спрели напълно дейност.
Т.е. формално е одобрено изискване, според което, ако си регистрирал дори и само един пациент, получаваш 85% финансиране. Но ако си спазил докрай противоепидемичните мерки и си затворил клиниката си – т.е. не си приел нито един нуждаещ се от диагностика или лечение, не получаваш нищо!
Това поставя под заплаха немалко лечебни заведения в цялата страна.
Ситуацията е повече от скандална, установи „Флагман“ след разговор с депутати, които са членове на Постоянната комисия по здравеопазване. Очаква се в идните дни сдружаване на недоволните и дори масови протести, ако това не бъде поправено.
Има сериозни съмнения, че ръководството на здравеопазването действа злоумишлено в полза на определени играчи, които са били предупредени да приемат формално поне няколко пациенти и да отчетат дейност през април, за да получат 85% финансиране. Много други били оставени в неведение, с което са поставени в неравностойно положение. Някои от тях дори били пред фалит заради неочаквания удар.
Още повече че на сектора не е позволено да кандидатства по прословутата мярка „60/40“. Така хиляди медицински работници и неквалифициран персонал могат да останат без заплати.
Кой има интерес само половината в бранша да оцелеят, питат засегнати, които предпочитат засега да не разкриват имената си.
Системният проблем е, че в НЗОК и Министерство на здравеопазването (МЗ) от години всичко се правило така - избирателно.
Преди дни имаше друг подобен скандал, когато първо бе обявено, че някои лечебни заведения ще трябва да връщат пари по мярката „85%“, но след вдигането на шум това отпадна.
Това здравеопазване за наши хора ли е, питат недоволните.
Очакванията са идната седмица МЗ и НЗОК да поправят поредното „недоглеждане“ и да одобрят 85% и за най-засегнатите клиники – тези, които изобщо не са работели през предходния месец заради Covid-19.