Петър Кънев: Как решихте за държавните бензиностанции след 10 години ултралиберално управление?
И къде е КЗК, попита депутатът, но получи неочакван отговор от икономическия министър - че данъчните складове са по-важни
Лансираната от правителството идея за създаване на държавни бензиностанции стана предмет на обсъждане и на последното заседание на парламентарната икономическа комисия в сряда. На него бяха зададени актуални въпроси към ресорния министър Емил Караниколов.
Председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, също имаше питания.
По отношение на бензиностанциите той се обърна към Караниколов: „Хайде да ни открехнете малко – как така, след десет години доста ултралиберално управление, изведнъж се оказа, че държавата трябва да спасява. Къде е в цялата тази ситуация КЗК (Комисията за защита на конкуренцията), защото в края на краищата си има и регулатор? Аз лично винаги съм казвал, че държавният монопол е нещо ужасно. Но по-ужасно от него е частният монопол.“
Петър Кънев поиска разяснение на идеите на правителството и попита какво е становището на икономическия министър.
На въпроса „защо след десет години“, според Караниколов, отговорът бил „много интересен – заради кризата“.
„Заради тази инфекция, която влезе в целия свят и въобще заради онази търговска война между няколко големи, може би най-големите държави производители (на петрол)“, обясни той.
И друг път се виждало как, когато цената на петрола на международните борси се повиши, у нас тя се вдигала до часове, а когато спадне – в България промяната се отразявала след седмици.
Сега обаче това станало съвсем явно заради драстичния спад на стойността на „черното злато“ и на фона на невиждани отрицателни фючърси.
„При нас промяната дойде след 13-14 дни“, каза Караниколов.
От петролния бранш у нас винаги имали обяснение на разминаванията в динамиката на цените по света и у нас.
При настоящата, необичайна ситуация данъчните складове за горива в България били пълни.
Емил Караниколов припомни, че вече има представен анализ от финансовия министър Владислав Горанов.
„Той каза най-важното – големите бензиностанции продават с десетки стотинки (30 или 70, в зависимост) по-скъпо от малките. Г-н председател, темата с бензиностанциите е интересна на гражданите и на обществото“, заяви Караниколов, за да подчертае, че всъщност в съответния законопроект на правителството има нещо по-важно.
Икономическият министър се позова на „много интересен“ анализ на КЗК.
„Те изрично казват – има проблеми с данъчните складове, не се създава необходимата конкуренция, което води до това да не влизат нови инвеститори или предприемачи в този сектор. Министър Горанов беше ясен – данъчните складове са в няколко частни субекта. Единият от тях притежава над 70%“, каза още Емил Караниколов.
Една от целите на законопроекта била да се създаде държавно предприятие, в което да се прехвърлят обекти от държавния резерв – складове за гориво. Те навремето били със статут на данъчни складове, но след това по неясни причини били трансформирани.
„За нас е изключително важно държавата да използва тези два обекта, а вероятно и да създаде трети обект по отношение на това повече представители на този бизнес да имат интерес да се включат в този сектор. Колкото повече представители – доставчици на горива, имаш, толкова повече можеш да разчиташ на цена, толкова повече можеш да разчиташ на качество“, обясни Караниколов.
Според него сегашните малко притежатели на данъчни складове нямали интерес да допускат конкуренти.
Икономическият министър разясни и идеята за бъдещите държавни бензиностанции, макар че според него тя е по-маловажна. Това щяло да стане, след като съответната държавна компания създаде собствено търговско дружество. То щяло да регламентира модел на типови бензиностанции.
Държавата пък щяла да прехвърли терени към дружеството, а то на пазарен принцип - да кандидатства за финансиране за изграждане на обектите през банкови кредити или по друг начин.
С други думи създаването на бензиностанциите се очертавало да е доста продължителен процес.
Затова и Емил Караниколов бе категоричен в своето заключение: „В момента най-важното е данъчните складове. Имаме ли данъчните складове, ние ще имаме по-конкурентна среда и аз мисля, че това ще реши един сериозен проблем в този сектор, но не и всичките. Имаме подкрепата на малките, имаме подкрепата и на големите, въпреки че малки и големи в този сектор няма.“
За съжаление обаче целта не е да има ниски цени а просто Пеевски да си пълни тулупа а държавното дружество ще излиза вечно в загуба. Само не мога да си обясня как не вие срам в тези гладни времена вместо да дарите парите за болни деца събиращи капачки и sms за да живият, Вие да си пълните дебелите з*дници.