Изненада: Шефът на Специализираната прокуратура подаде оставка
На мястото на Димитър Франтишек временно застава Ангел Илиев от Върховната административна прокуратура
Изненадващо, младият шеф на Специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров подаде оставка. Това стана ясно на заседанието на Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет. Заявлението на Франтишек за освобождаване влезе като допълнителна точка за обсъждане и не беше в предварително обявения дневен ред.
Той остава в Спецпрокуратурата като редови прокурор.
Водачът на Прокурорската колегия и главен прокурор Иван Гешев направи изказване по темата: „Аз разговарях с колегата Петров. Истината е, че той просто има един ситуативен проблем, който към момента, в краткосрочен план, му пречи да се концентрира върху длъжността, която изпълнява...“
Гешев даде положителна оценка за работата на Петров като административен ръководител. Имало видими резултати и това било излишно да се коментира.
"Въпреки опасността да изпадна в определени отклонения, но факт е, че работата в тази прокуратура е с доста по-голяма натовареност, която се отразява, как да кажа, в амортизацията на административния ръководител, който я ръководи. Личното ми становище е, че при темпа на работа, натовареността, която е в тази прокуратура, 5-6 години е нормалният срок, в който може да бъде полезен един магистрат в тази прокуратура, защото след това обемът на работата няма как да не окаже влияние върху качеството на работата му", обясни Иван Гешев. Именно това водило до "амортизация", макар че това не било юридически термин.
По думите на Гешев, работата в тази прокуратура е със специфики.
Излишно било да се казва, че рискът в Спецпрокуратурата бил доста по-сериозен, отколкото в която и да било друга окръжна прокуратура.
Той бил не само във физически аспект, но и от това да си постоянно подложен на атаки от кръгове, свързани с обвиняеми, подсъдими лица, както и такива с политически интереси.
Освен това заради натовареността на Специализираната прокуратура работата там била доста тежка.
Въпреки стимулите с промените в Закона за съдебната власт, нямало особено голям брой желаещи да работят в нея.
Иван Гешев имал своя визия какво трябва да се случи, за да се подобри ситуацията. Това обаче било свързано със законодателни решения.
"Аз благодаря на колегата Петров. Той вложи много усилия, много енергия и смятам, че прокуратурата ще продължи да разчита на него", заключи главният прокурор.
Други становища по тази точка нямаше. Последва гласуване, при което оставката на Димитър Франтишек бе одобрена с 9 "за" и 0 "против".
Като следваща точка в дневния ред влезе избор на изпълняващ функциите административен ръководител на Специализираната прокуратура до избор на титуляр на поста.
Единодушно бе одобрено това да е Ангел Божиков Илиев - прокурор от Върховна административна прокуратура. Предложението за назначението е на главния прокурор Иван Гешев.
Той се аргументира: "Познавам колегата Илиев от много години, включително и от периода, когато той беше мой административен ръководител като заместник на градския прокурор на град София; включително и от периода когато беше апелативен прокурор на град София. Г-н Илиев считам, че има необходимите качества, за да изпълнява функциите на административен ръководител на Специализираната прокуратура. Има богат административен опит. И не само административен, а и магистратски опит, защото (сега цитирам по памет) е бил и съдия в един период от своята кариера."
Не можело по никакъв начин да се постави под съмнение неговата професионална компетентност.
Въпреки че от няколко години имал функции по надзора за законност, имал опит и в наказателното правораздаване като всеки прокурор.
"Така че считам, че той е подходящият човек, имаме неговото съгласие, да се справи с тази нелека задача, докато проведем съответния избор", заключи Иван Гешев.
Никой друг не се изказа. Последва гласуване и след 9 "за" и 0 "против" Ангел Илиев стана временен ръководител на Специализираната прокуратура.
Въпреки недомлъвките и традиционните празни приказки е ясно едно. В Специализираната прокуратура има проблем и той е част от ГОЛЕМИЯ проблем на правораздавателните органи у нас - работи се по ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТ, а не по ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ. И това нито е тайна, нито е новина. А относно работата на Специализираната прокуратура може да се дадат два примера, които говорят сами по себе си. Бяха оставени без последствие сигналите относно кражбата на демонтирания в Бургас паметник на маршал Толбухин и нелегалното (и противозаконно) монтиране в руската база на р. Камчия. Другият случай за който Специализираната прокуратура УСЛУЖЛИВО си затвори очите е НЕЗАКОННОТО разширяване (почти двойно) на паметника на самоотровилите се с откраднат метилов алкохол окупатори-мародери в Бургас през 1944 година.
Дано с отстраняването на тоя юнак нещата да започнат постепенно да си идват на място.