Премиерът постави условие на ресторантьорите: Излизате на светло, минималният праг става 800 лева
Няма как да има отлагане на ДДС-то с 6 месеца, това не е ваш данък, а на клиента, който го заплаща веднага, категоричен е Бойко Борисов
Минималният осигурителен праг на работещите в туризма и ресторантьорския сектор да стане 800 лева и бизнесът да излезе на светло. Това призова премиерът Бойко Борисов на днешната си среща с представители на бранша, след която бе съобщено, че ще се намали ДДС-то за сектора на 9 %.
Ресторантьорите от браншовите организации, които днес бяха в МС, приемат условието и изразяват увереност, че сами ще се контролират в сектора и пресекат порочните практики. Те прогнозират, че ако това се случи, в края на годината приходите от ДДС-то за туризма можели да бъдат по-високи, отколкото са в момента.
Борисов и Симеонов поеха отговорност за секторното намаляване на ДДС на 9% - „това е политическо решение“
От видеото, което разпространи пресцентърът на Министерски съвет, става ясно, че Бойко Борисов отхвърля част от другите искания на бранша.
За мярката 60/0 той е лаконичен, препоръчва да се водят допълнителни разговори със социалния министър Деница Сачева, а поведението му ясно говори, че не би подкрепил подобна идея.
Премиерът не приема и отлагането за плащане на ДДС с 6 месеца, както искат ресторантьорите. „Няма как да стане, защото това не е ваш данък, а данък, който клиентът плаща на държавата. Така, че тази точка въобще не я коментираме“, отсече той, след което продължи с друго от исканията на сектора – премахване на критерия за липса на задължения за кандидатстване по мярката 60/40.
Извънредно от МС: ДДС-то за ресторантьорите става 9 %
Според Борисов можело да се говори само за просрочени чисти, декларирани, но неплатени данъци, но не и актове. „Не може да си крал ДДС, да имаш акт и сега да искаш държавата да ти помогне. Е, няма да стане!“, категоричен бе той.
Премиерът признава, че не само Владислав Горанов, а и „всички министри“ били против диференцираната ставка за туризма и ресторантьорството, но решението било политическо и той поемал отговорност.
„Рискът е и в нас, и във вас. Към момента можем да кажем, че ще подкрепим 9 % ДДС за вашия бранш, както сме го казали. Дай Боже да е трайна мярка – приходите да са повече отколкото сега, защото трябва да събираме пари за пенсии, да плащаме на лекарите…“, допълни Борисов.
Премиерът взе отношение и по спорната Наредба 18, която няма да влиза в сила, засега – тече диалог, има работна група и ще се обсъжда.
В 15:00 часа стана ясно, че промяната на ДДС-то в туризма влиза в сила още тази година, а не през 2021 година.
МС се поправи: След съгласуване с Горанов ДДС става 9% само за сектор "Туризъм"
Като са има в предвид че в момента е около 0 ....и пак можело да бъдат по високи ама не е сигурно .Ще падна от смях