Ще плащат ли на родителите карантинен отпуск заради затворените училища и детски градини?
Социалният министър изчисли, че държавата ще трябва да отпусне 250 млн. лева, ако малчуганите не се върнат бързо при детските учителки
Нужните средства, които държавата трябва да отдели за т.нар. карантинен отпуск, който е свързан с това, че училищата и детските градини не работят, са около 250 млн. лева. Това каза в сутрешния блок на БНТ социалният министър Деница Сачева.
„Трудно е да се каже дали е възможна такава мярка, тъй като ако в България има около 220 000 деца в предучилищна възраст и още около 600 000 е учебна и понеже някои имат братчета и сестричета, не всички родители биха се ползвани от нея“, заяви тя.
„Ако трябва да е за родителите на 300 000 деца средствата за въвеждането й достигат до 250 млн. лева. Това се сериозна сума и са нужни разчети, за да стане ясно какво трябва да бъде направено. С ясното съзнание сме, че родителите трябва да бъдат подкрепени в този момент“, подчерта Сачева.
„Факт е, че родителите трябва да получат компенсация, да бъдат подкрепени в този момент, добави тя.
„За това са направени две предложения. Първото е еднократната помощ от 375 лв, а в Народното събрание ще се гледа още 30 дни неплатен отпуск да се признават и за трудов и за осигурителен стаж“, изтъкна социалният министър.
„В момента намалява броят на хората, които са се регистрирали като безработни. Те са средно около 3000 на ден, свързаните с кризата с коронавируса се регистрират около 1300 души дневно“, добави тя.
„Около 2500 българи, които са се завърнали от чужбина, са се регистрирали в бюрата по труда. Голяма част от тях са се върнали само заради кризата и очакват да отидат отново в държавите, в които могат да работят. Те не са проблем за бюджета на Фонд „Безработица“, коментира Сачева.
По отношение на мярката 60/40 тя заяви, че тя ще бъде оценявана по броя на работните места, които ще бъдат запазени. В момента има 172 000 работни места, които ще бъдат запазени благодарение на тази мярка. Всеки ден нарастват с почти хиляда заявленията от работодатели, със 7-8 хиляди души, които ще се възползват от нея.
„Не трябва да се бърза с изчисленията, защото средствата, които са изплатени по мярката 60/40 се изплащат поетано. Кандидатстването е до 30 юни, а последните плащания ще бъдат на 30 юли. Досега са изплатени обезщетения, които са за първите две седмици на март“, заяви министърът.
Според нея мярката 60/0 съществува и тя е за безработните. Държавата им плаща обезщетения, когато работодателят не може да запази своя служител, обясни тя.
Сачева заяви, че в момента се дискутира мярката 60/40 да продължи да действа след 30 юни. Но ще претърпи промени и е рано да се каже за кои сектори ще важи.
За месеците на криза тя върши работа, полезна е и задържа нивата на безработица, каза тя.
Министърът заяви, че продължават да се правят тестове масово в домовете за стари хора, в домовете за социални услуги.
Трябва да бъдат направени 28 000 теста - 15 000 са настанените в домовете, 11 000 души са персонал.
"За момента има 89 души, които са заразени, 5 души които починаха. 30 човека са работещите в тези домове", каза още Сачева.