Кога ще отворят моловете? Секторът е пред колапс, зове държавата за спешни мерки
Засега нито Националния оперативен щаб, нито Министерството на здравеопазването дават ясен сигнал
Мерките, които бяха наложени заради извънредното положение започнаха една по една да отпадат. Паднаха КПП-та, възстановиха се профилактичните прегледи, отвориха се, макар и частично ресторантите. На този етап обаче нито от Националният оперативен щаб, нито от Министерството на здравеопазването дават ясен сигнал кога ще започнат работа моловете и големите търговски центрове.
Прокрадват се различни слухове.
Най-оптимистичният от тях е за началото на юни, а песимистичният – края на август или дори септември.
Със сигурност няма да е от 14-ти май, когато свършва извънредното положение. Някои от моловете съобщиха, че тогава ще отворят само хранителните магазини, аптеки, дрогерии и банкови клонове.
Флагман.бг потърси за коментар представител на Българската ритейл асоциация, в която членуват 800 търговци, работещи в най-големите търговски центрове.
„Казусът е много по-сложен, отколкото изглежда. Дори моловете да отворят, със сигурност хората няма да се втурнат да пазаруват както преди, което оазначава огромен процент намаление на приходите, при запазване размерът на разходите. При попожение, че голяма част от търговците имат и банкови кредити, на кого по-напред ще могат да платят с да речем – 10% от досегашните си приходи? Ситуацията застрашава цял един сектор, който плаща данъци на държавата и осигуровки на служителите си. Без търговците, всички наети в бранша остават на помощите на държавата, моловете – без предмета на бизнеса си, банките – без платени кредити, държавата – без приходи. Ще се озовем в един момент в същата ситуация, в която са ресторантьорите – разходите от едно започване ще се окажат непосилно по-големи от очакваните приходи“, каза пред Флагман.бг Рая Попова, генерален секретар и член на УС на БРА.
Попова уточни, че ритейл търговците са изпратили преди 40 дни писмо до собствениците на големите търговски центрове с настояване да бъдат освободени от наем и такси заради невъзможността да работят. До този момент нямали отговор.
„Нашето послание е държавата да ни чуе сега, защото мъртвите не говорят. Ако всички, които работят в ритейл сектора излязат на борсата, това ще е голям удар по социалната система. Става въпрос за минимум 300 000 по данни на НСИ хил.души, дори тези от колегите, които в момента се възползват от мярката 60/40, след края на извънредното положение, няма да могат да го направят и това, заедно с всичко останало, ще пагубно за тях“, допълни Попова.
, 10ти март, всичко последвало ни се струваше шега
Драги съграждани,
Само да Ви информирам, че ние (така наречените търговци, предприемачи, мошенници и ритейлъри) , които протестираме против неизгодната позиция в която се намираме в момента. Ние сме обикновените хора, които се опитват да правят бизнес в България. Ние сме малките помещения и така наречените киоски в мола. Ние не сме големите световно известни брандове, които фигурират в почти всеки мол и с които договорките на наемни нива са съвсем различни или изобщо ги няма. Ние сме Стефан, Иван, Петър, Гошо и много други дребни търговци, които сме ипотекирали всичко, което имаме за да можем да се опитаме да живеем нормално, осигурявайки работа на вашите синове, дъщери, майки и бащи. Ние сме част от българското общество, което за пореден път е поставено пред фалит заради няколко чуждестранни инфеститори или така наречените наемодатели и собствениви на молове. Така че преди да коментирате затварянето или фалирането на моловете се замислете колко хора ще останат без работа. И още нещо, което е добре да знаете. Моловете няма да фалират, ще фалираме ние дребните търговци а Вие коментиращите ще продължите да посещавате моловете купувайки си дрешки от ZARA, пазарейки от IKEA и LIDL и тъпчейки бургери от MCDONALD'S или KFC
Поздрави,
Тези които смятате да инвестирате в китайски стоки, внимавайте.
Вие чак сега ли го разбрахте това, те и за другите заболявания правят така, бяха предложили преди години на леля ми, която я лекуваха в болница, да пишат по-тежко заболяване за да откраднат повече пари от здравната каса.