×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В ЕС работят по 29 проекта за ваксини и по 86 за лекарство срещу коронавируса


01 Май 2020, Петък, 14:03 ч.
Автор: Флагман.БГ

Тук говорим не само за фармацевтични компании, но и университети, каза Ноел Уатион

В Европейския съюз са в ход 29 проекта за разработване на ваксина и 86 на лекарство срещу Covid-19. Това заяви в специално интервю за БНР заместник-директорът на Европейската агенция по лекарствата Ноел Уатион.„В момента сме в контакт с ръководителите на 29 проекта за разработване на ваксина и с 86 на лекарство. Тук говорим не само за фармацевтични компании, но и университети“, каза той в интервю за програма „Хоризонт“.

„Това, което правим ние, е да предложим набор от мерки, които да подкрепят разработването на лекарство и ваксина. Те са бърз научен съвет, който предоставяме, преглед на всички данни и незабавно даване на обратна връзка. Създадохме и ускорена процедура за оценка, която позволява да се съкрати цялостно научния процес“, добави той в интервю за предаването „Преди всички“.

- В тази криза има два основни въпроса - за лекарство и за ваксина. Нека първо да се фокусираме върху потенциалните терапии, които в момента са на етап клинично изпитание - колко са те и каква е ролята на Европейската агенция по лекарствата в този процес?

- В момента има множество проекти по цял свят, всички сме съсредоточени върху борбата срещу Covid-19, има глобално усилие. В Европейския съюз чрез създаването на работна група към Европейската агенция по лекарствата правим така, че отговорът на Covid-19 да е от най-висок приоритет не само за намиране на лекарство, но и за разработване на ваксини.

В момента сме в контакт с ръководителите на 29 проекта за разработване на ваксина и с 86 на лекарство и тук говорим не само за фармацевтични компании, но и университети. Това, което правим ние е да предложим набор от мерки, които да подкрепят разработването на лекарства и ваксина и те са бърз научен съвет, който предоставяме, преглед на всички данни и незабавно даване на обратна връзка, създадохме и ускорена процедура за оценка, която позволява да се съкрати цялостно научния процес.

Важно е да подчертаем, разбира се, че всички сме поставени под огромен натиск за намиране на лекарство и ваксина. Но е в интерес на обществото и двете да бъдат ефикасни и не само това, но и да са безопасни за употреба. В противен случай ще създадем нов проблем.

- И големият въпрос, който хората биха задали, е кога ще имаме лекарство или ваксина, колко близо сме до този момент?

- Това е много добър въпрос, но разбирате огромния натиск. И въпреки че сме в контакт с много ръководители на проекти, важно е да се подчертае, че към момента все още няма доказана ефективна терапия, нито одобрена ваксина. Събират се данни, преразглеждат се и трябва да имаме предвид, че са нужни още няколко месеца преди да кажем - ОК, и да пуснем лекарство на пазара, за което имаме достатъчно доказателства, че е едновременно ефикасно и безопасно.

- Каквото и лекарство или ваксина да бъде открито, то трябва да бъде одобрено първо от Европейската агенция по лекарствата или това зависи от националните правителства?

- Зависи от вида лекарство и вида ваксина. Имаме видове лекарства и ваксини, които трябва да преминат през така наречената централизирана процедура на ниво Европейска агенция по лекарствата и между другото разчитаме на експертизата на всички държави-членки в Европейския съюз, но има и някои съставки, които могат да бъдат одобрени от националните правителства.

Агенцията събира цялата експертиза в Евросъюза и преглежда всички данни и така е логично тези субстанции също да бъдат одобрени от нас.

- Тази пандемия показа, че Европейският съюз е крайно зависим за лекарства от други държави. Европейската агенция по лекарствата вече предупреди за недостиг, а доклад на Европейския алианс за публично здравеопазване предупреди, че в някои държави това има опустошаващ ефект. Има ли в момента недостиг на лекарства?

- Недостигът на лекарства не е нов проблем. В миналото също е имало недостиг, в някои държави - членки по-осезаем, отколкото в други. Ето защо още преди тази пандемия бяха създадени системи за уведомяване за недостиг на лекарства в страните - членки.

Разбира се, пандемията от Covid-19 влоши ситуацията, защото имаме мултиплициране на други проблеми - има затворени фабрики в Китай и в Индия, има логистични затруднения за доставки, има забрани за износ както извън Европейския съюз, така и вътре в него. Има редица държави - членки, които също наложиха забрана за износ.

Така виждаме редица фактори и какво правим, за да решим тези въпроси? Към момента най-огромна нужда има за лекарства, които се използват в отделенията за интензивна грижа в болниците. За щастие фармацевтичната индустрия увеличи капацитета си и успяхме да предотвратим най-лошото в тази ситуация. В няколко членки вече е достигнат пика и има спад в кривата на инфекциите. Но трябва да сме много внимателни и да сме готови във всяка секунда за влошаване на ситуацията.

Има и засилено търсене и на други продукти, свързани с Covid-19. Да вземем за пример - парацетамола. Имаше недостиг на парацетамол в Европейския съюз, който се дължеше най-вече на забрана за износ, наложена от индийското правителство, тъй като там е основното производство. Европейската агенция по лекарствата събра информация от страните - членки какви количества парацетамол са нужни за следващите няколко седмици, тази информация беше предадена на Еврокомисията и тя се свърза с индийското правителство и реши проблема на политическо ниво.

Разбира се, все още има проблеми, които трябва да се адресират. Създадохме системи, чрез които фармацевтичните компании ни докладват директно на нас в допълнение на докладите от националните правителства. Създадохме и изпълнителна група, която работи специално върху недостига на лекарства, свързани с Covid-19, въведохме и регулаторни облекчения за фармацевтичните компании по време на пандемията. Така че бяха предприети редица действия, за да намалим максимално възможността за възникване на недостиг на лекарства.

- И кои са държавите, в които има недостиг на лекарства?

- Тази информация е различна всяка седмица. Ситуацията днес може да е напълно различна следващата седмица, защото доброто снабдяване зависи и от компаниите на национално ниво - дали подсигуряват нужните доставки във всяка една болница.

Информацията, която сме получили от правителствата и от фармацевтичните компании показва, че със сигурност отделенията за интензивна грижа са подсигурени до края на май. След това трябва да видим как ще се развие пандемията и дали ще има втора или трета вълна по-късно през годината.

Европейската агенция по лекарствата изрази опасения за ефективността на антималарийните лекарства като хлорохин и хидроксихлорохин в борбата срещу Covid-19 - какви са опасенията ви? И има ли и други лекарства, за които трябва да внимаваме?

Това, което се знаеше вече за хлорохина и хидроксихлорохина е, че те имат странични ефекти, причиняват предимно сърдечно-съдови проблеми. Това е вече известно и искахме да подчертаем, че тези проблеми не са отстранени. В миналото сме наблюдавали страничните ефекти, особено в комбинация с антибиотика азитромицин. Осъвременихме тази информация и предупредихме обществото, че на първо място ефикасността на това лекарство не е доказана, а към това се наслагва липсата на безопасност.

- Казахте, че до месеци очаквате лекарство, а реално ли е да очакваме и ваксина до края на годината?

- Това, което е много позитивно е, че много фармацевтични компании, академии в глобален мащаб са се фокусирали върху това. Това е безпрецедентно и нека не забравяме, че разработването на ваксина и одобрението ѝ за прилагане наистина изисква много по-дълъг период от време от този, за който говорим в момента. Вече се провеждат клинични изпитания в няколко държави - членки, които ще продължат и през следващите седмици.

И важното е, че при разработването на ваксини се използват различни методи, учените използват различни подходи, което означава, че не чакаме една единствена ваксина, а може да имаме няколко. И нека не забравяме, че в края на краищата всеки гражданин не само в една държава - членка, не само в Европейския съюз, но в цял свят трябва да има достъп до тази ваксина. Ето защо колкото повече компании и университети работят по тези проекти, толкова по-кратък ще е срокът, в който ваксина ще е достъпна. Ще имаме и повече ваксини, което означава, че можем и да увеличим производството, защото трябва да се ваксинират милиарди хора.




Коментари
Флагман.БГ Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение 21/11/2024, Четвъртък 20:45 12
Флагман.БГ Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него 21/11/2024, Четвъртък 20:36 3
Флагман.БГ "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... 21/11/2024, Четвъртък 19:48 1
Флагман.БГ Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 21/11/2024, Четвъртък 19:40 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент
Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Сатаната наднича от всички купюри, но при най-масовите €50 е с рога Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война София не е сред тях, но започне ли такъв ужасяващ конфликт, човечеството ще е пред изчезване Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл В Москва са изнервени Съдът в Хага вече е виц Съдът в Хага вече е виц Днес, за да не изглежда прекалено пристрастен към араби и мюсюлмани в очите на света, МНС включи и Ал-Масри, който бе убит на 13 юли т.г. Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Веднъж встъпил в длъжност, новият президент на Щатите гарантира, че подобни гледки повече няма да виждаме. До тогава обаче... Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Йоав Галант също не е подминат от МНС Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Не иска да носи такава отговорност
Валентин Тончев Валентин Тончев Няма как Доган да бъде изключен от нещо, в което никога не е членувал Виц на деня Виц на деня - Ти виждал ли си летяща чиния?
- Преди да се оженя не бях виждал...
Виц на деня Виц на деня Добрият футболист, дори от най-неудобното положение - може да вкара гол в собствената си врата! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Трябва да намеря начин да взема изпитите...
Мама: Ами седни да учиш!
- Ситуацията е сериозна, не ми е до шеги.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори