Разкритие на Флагман.бг! 35 тона заразено вносно месо стои в склад в Бургас. Чакаме отговор на БАБХ
Пилешките бутчета и субпродуктите от Полша са в базата на „Булджак”, замърсени с най-опасния вид на салмонелата
Около 35 тона замразено месо, внос от Полша, се намират в складовата база „Булджак”, която е под митнически контрол. Вносът представлява замразени пилешки бутчета и субпродукти, които замърсени с два щама от бактерията салмонела, единият от които е изключително опасен за здравето.
Флагман.бг опита да разбере кой е собственикът и операторът на стоката, която е пристигнала в Бургас преди Великденските празници, както и какво е предприела през това време – до този момент, Областната дирекция по безопасност на храните (БАБХ). Вр.и.д. директор Галя Петрова се оказа в болнични и по телефона тя само заяви, че се намира у дома си и че не може да говори без разрешение от централата на БАБХ.
"Не съм длъжна да ви кажа докога ще съм в болнични и дали съм запозната с това, за което ме питате", бе лаконична д-р Петрова, след което затвори телефона си.
Дотук е ясносамо , че става въпрос за две пратки от Полша. Те са предназначени за българския пазар. Опасното за здравето на хората месо е било открито, след като са били проверявани множество пратки от чужбина.
Според информация на пресцентъра на БАБХ в столицата от вчера, е изготвена нотификация по системата за бързо съобщаване - до компетентните полски власти. Дали обаче след изготвянето на нотификацията, тя реално е достигнала до Полша и останалите държави от ЕС за опасния внос, намиращ се на бургаския бряг и дали са предприети мерки за унищожаването му, е неясно.
Репортер на Флагман.бг с тази цел опита да разговаря с началника на отдел „Контрол на храните” в Областната дирекция в Бургас – д-р Дражева. Причината е, че именно местните инспектори пряко отговарят за предприемане на незабавни мерки за предпазване на здравето на хората по този случай. Според нормативната уредба трябва веднага да се реагира чрез уведомление до вносителя и собственика на стоката, като му се предложи ефикасен начин България да се освободи от заразената храна. Най-добре в този случай е месото да се изгори в екарисаж, като за организацията отговаря именно Областната дирекция по безопасност на храните – чрез ескортиране на товара и осигуряване на компетентни свидетели при унищожаването.
Три часа след посещението на репортерския ни екип в Дирекцията на БАБХ в Бургас, с настояване да знаем дали и какви са предприетите мерки, все още няма отговор по случая.
В 11 часа д-р Дражева заяви, че има друга работа – подготвяла доклад до централата, който бил спешен и след това щяла да се заеме с отговор до Флагман.бг, който да ни бъде предаден чрез Пресцентъра.
Защото правят каквото им кажат.
Полски ябълки, картофи, гъби, мебели, дървени плоскости, пилешко, автобусите за градския транспорт и мн др все от Полша
Явно има и БГ фирми които внасят тези опасни храни у нас срещу тлъсти комисионни и печалби...
За тях пишете.
Иначе с полските търговци сме наясно.