Борисов с „прекраснo решение” за Covid-19: Бързи тестове на хиляда души, за да имаме представителна извадка
Целта е мониторинг на епидемията, така че да може максимално рано да се разхлабят ограничителните мерки, които са пагубни за икономиката
Бойко Борисов отново атакува президента Румен Радев.
Премиерът даде вечерен брифинг в Министерския съвет след участие в заседание на Европейския съвет, което се състоя чрез видеоконферентна връзка.
Борисов за пореден път отдели сериозно време, за да обясни колко бързо е реагирала България с мерки срещу коронавируса Covid-19 и как всички в Европа ни последвали.
Той обясни и че истински се надявал българите да вярват на тях и на Националния оперативен щаб, а не на онези, които се шегували със заразата на 3 март.
Припомняме, че президентът тогава се качи на Шипка за националния празник въпреки отмяната на празничното мероприятие там.
Бойко Борисов заяви, че вече е спрял разговорите си с държавния глава след критиката му в неделя, когато Радев наложи вето на закона за извънредното положение.
А с новия Медицински съвет, създаден за битката с коронавируса, стигнали до „прекрасно решение“, за да се спре спорната тема с т. нар. бързи тестове.
Идеята е да се направят около 1000 бързи теста на определени хомогенни групи хора.
Така щяла да се получи представителна извадка и да се разбере колко са заразени и колко имат антитела, т.е. са прекарали вируса.
На пресконференцията беше д-р Александър Симидчиев от Медицинския съвет.
Днес той и председателят на Съвета проф. Коста Костов предложили на Борисов идеята. След това тя била обсъдена и с Щаба.
"И сега мога да кажа какво прекрасно решение намерихме, за да спре темата с тези бързи тестове", анонсира Борисов. Причина за думите му е конфликтът между Щаба и Медицинския съвет по въпроса дали следва тези тестове да се ползват масово на този етап от епидемиологичната обстановка.
Премиерът обясни стратегията за действие, като заяви: "Безспорно всички са категорично съгласни, че мерките, които налагаме досега, дават възможност да бъде по-плавна кривата. Или както й казват докторите - чук и танц. Чукат я с чука, за да я държат по-плавно да се вдига, а не като пик и да се напълнят болниците; но танцът след това с вируса се удължава и това вече е изключително пък вредно за икономиката. Добро за здравето, вредно за икономиката."
По обяснението на Борисов в случая се ползва науката и по-специално статистиката.
"Хиляда бързи теста ще бъдат направени на няколко групи - полицаи, шофьори на градски транспорт, шофьори на линейки... Оставям на докторите да кажат групите, аз ще го организирам. На тази група хора, както в социологията, както в статистиката - когато тестваме хиляда човека с тези бързи тестове (верни-неверни - това имаме, ползваме това, което дава Световната здравна организация); имаме налични тестове, хиляда теста можеме да заделиме... с тези тестове, те са кръвни, от пръста се взима, в рамките на 10 минути, се вижда не само дали предполагаемо има заболяване, но дали не е прекарано заболяване - сиреч има ли антитела", каза Борисов.
"Тогава, от тези хиляда души ще разберем - за това казвам, това е една представителна извадка, най-много полицаи, полицаи от КПП-тата. Защо? Защото те са на въздуха, те са навънка, те са в трудова работоспособност, под 50 години, и покрай тях цял ден минават потоци, сиреч те са изложени. В линейките, в градския транспорт, ще си изберат тези 1000 души, 1100, 1200 - да кажат докторите...", обясни леко объркано премиерът.
И добави: "На базата на тези изследвания ще разбереме статистически от 1000 души - има ли заразени, колко са, Х-броя; има ли с антитела, сиреч - прекарали, без да разберат".
След няколко седмици на същите хора щял да се направи още един тест.
"Тогава ще знаем колко са се увеличили от тези 1000 души заразените, колко са се излекували", каза още Бойко Борисов.
По думите му статистиката щяла да каже след колко време ще дойде пикът, кога ще дойде платото. "И кога може бързо тези, които не са рискови, но вече на базата на тази статистика, да се връщат към реалното производство. Това е нещо, което науката казва - колко и как да бъде."
С това изчезвал въпросът дали да тестваме сто, двеста или триста хиляди човека. Според Борисов нито една държава в Европа няма необходимото количество тестове.
"Ние сме поръчали 1 милион теста. Но когато дойде след платото времето, ние ще трябва на ден да тестваме по 20-30 хиляди души", обясни премиерът.
Поръчаните 1 милион теста още ги нямало. Масовото им използване се планирало за април-май.
А хилядата бързи теста щели да са безплатни - от дарения. В момента имало 2000 такива в наличност.
Темата коментира и шефът на Щаба ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски, който също бил на разговорите днес.
Той отново подчерта, че единствените достоверни тестове си остават тези от типа PCR - "особено на този етап от епидемията и в разгара на епидемията".
А вече в края на епидемията можел да се прецени натрупаният имунитет, което ставало с изследване на антитела.
"В това изследване, което ще се направи на сравнително хомогенна група, се търси не новозаболял от коронавирус-инфекция, а прекарал коронавирус-инфекция. Схващате разликата, която е фундаментална. Т.е. периодично се тества тази група и се вижда как се натрупва имунитетът. По този начин може да се направят модели. След това, като премине пикът на епидемията, да се види как големи, хомогенни групи могат да бъдат въведени отново в работно положение за съживяване на икономиката. Нямаме противоречия по нито един от въпросите", заяви проф. Мутафчийски.
Д-р Александър Симидчиев изрази задоволство, че е приет този компромисен вариант, предложен от Медицинския съвет.
Това щяло да позволи да мониторираме епидемията с наличния ресурс по най-добрия възможен начин. Според Симидчиев, целта е в перспектива максимално рано да започнем с разхлабване на мерките - "за да може да се върне икономиката обратно във функционалност".
По думите му здравето е на първо място, но не може и без икономика.
Пресконференцията продължи около 45 минути и обхвана и ред други теми, свързани с кризата заради коронавируса.
В края Бойко Борисов отново се заяде с президента, като обясни, че нарочно не ползвали армията, за да не каже някой, че му се отнемат правомощия. Военните били млади, прави и здрави момчета. Вместо обаче да помагат в тази ситуация, сега се претоварвали полицаите.
В друг емоционален изблик Борисов каза, че само Господ може да ни извади от кризата с коронавируса.
Затова и имал смелост за всякакви мерки, но не и да затваря църквите.
@14
Прав си, наистина половината ес кочини не спадат към развитите държави, които тестват усърдно.
Разговор , като на маса в хоремака ! През ден говори по час по ТВ и един път НЕ Се обърна към Българския Народ !!! Говори си неговите за пари, за пари и пак за пари ...
некадърно управление
некадърен 'народ'
некадърни резултати=30год
бахти лицемерните грешни души
за АДА сте мърши
Южна Корея строи клинини за тестване. Тестваха масово но не с бързите тестове за които говорим.
Прав си, даже наскоро финансирали проучване, което открило, че мъжете не могат да раждат.. Само 54 мииона евро..
Не ек, а министър председателите. ЕК са заети с по-важни неща: Джендърите, имигрантите и кретените.