Статистика от Хубей показва модел за изчисляване на реалния брой заразени по региони, вижте колко са истинските случаи в България
Изследването е проведено от Томас Пуейо – възпитаник на елитния Станфордски университет
Целта на този материал, базиран и преведен директно от видео на Khan Academy, е да ни помогне да установим колко точно е реалният брой на заразените с коронавирус на ден в нашия регион. Информацията е базирана на анализ от Томас Пуейо, който е написал невероятна публикация в своя блог, който се обляга на данни, излизащи постфактум от Китай, където епидемията е пред своя край.
Някои от вас вероятно си мислят: „Но аз знам колко заразени има на ден! Постоянно го показват по новините!”. Но всъщност това е информация, базирана на докладвания брой случаи и то при хора, които са имали шанса да бъдат тествани и не включва тези от заразените, които или не са проявили симптоми или симптомите им не са достатъчно сериозни, за да дадат проба. И по тази логика, броят на реалните случаи вероятно е много по-голям от този на обявените по новините. А това се вижда най-добре от тази графика.
Диаграмата е създадена от Томас Пуейо и показва това, което се е случило в Хубей, където се намира Ухан. По вертикалата е броят на нови случаи, по хоризонталата – дните от 8 декември 2019 г. до 10 февруари 2020 г.
Така например за 23 януари, когато Ухан бе напълно затворен, бяха потвърдени около 300 нови заразени. Това е отбелязано с оранжево на графиката. Но в същото време имаме и сивата линия, която показва нещо много по-сериозно – че броят на случаите със заразени за същия ден всъщност е бил около 2400 или 8 пъти повече.
И ако на този етап се питате как може Пуейо или китайците да знаят какъв е реалният брой на заразени тогава, то отговорът е изключително хитър.
Когато пациент има положителна проба, медиците го питат кога е започнал да получава първите симптоми и записват казаното. И така например, ако пациентът на 23 януари каже, че е имал симптоми преди 10 дни, в статистиката той се записва като реален случай за 13 януари. Така китайците са успели да получат много точни данни за това какъв е бил истинският брой нови случаи за ден и до днес продължават да го правят.
Нещо, което също е видно от графиката е,че точно когато правителството на Китай е започнало да обръща внимание на новите случаи за ден около 20 януари, броят на реалните заразени е бил между 6 и 10 пъти по-голям. Тогава на 23 януари напълно затварят града и броят на реалните случаи (в сиво) започва постепенно да достига до плато, докато броят на установените продължава да расте гороломно. Това е официалната информация, която показваха по всички международни новини, докато всъщност истината е била съвсем различна. Но това работи единствено и само, ако държавата обяви тотално затваряне на градовете, така както се случи в Китай във втората половина на януари и така както вероятно ще се случи в Италия.
А има и още един проблем - че данните, показани на таблицата по-горе, са от Китай, където тестването за новия коронавирус е на изключително добро ниво, докато Западна Европа, България и САЩ съвсем не могат да се мерят с дисциплината на най-голямата нация в света. Казано по друг начин, съвсем вероятно е реалният брой на новозаразени у нас да е много по-голям от този, показан на графиакта от Китай.
Колкото по-малко е числото в третата колонка, толкова по-лошо е нивото на тестване.
Но да се върнем на начина, по който да установим реалният брой заразени в нашия регион. Има сравнително лесен, но математически и статистически издържан начин.
Първо отчитаме нивото на смъртност, което по официални данни е около 1% средно за целия свят, въпреки някои доста по-завишени данни, от държави като Италия и Иран, където болничната система вече отказва.
Второ отчитаме времето, за което от инфекция се стига до смърт.
Видно от таблицата, инкубационният период на covid-19 е средно 5.1 дни – това е периодът откакто вирусът влезе в човешкия организъм до момента, в който човек започне да изпитва първите симптоми. В същото време при единия процент от случаите са нужни 15 дни от първите симптоми до тоталния отказ на тялото и смърт. Тоест общият период от началото на инфекцията до фаталния край в 1% от случаите е 20 дни.
Важно за уравнението е да се уточни още и времето, което е необходимо да се удвои броя на заразените. В случая това е променлива, която се изчислява на базата на това колко заразен е вируса и колко контактна е нацията.
Колкото по-малко е първото числото, толкова по-бързо се удвоява броят на заразените. За смисъла на този пример ще вземем консервативно число, по-голямо от описаните горе данни – 5.
И така. Да се върнем на 11 март, когато за жалост бе обявен първият смъртен случай за България. Базирано на изчисленията ни от преди няколко реда, знаем, че средното време от инфекция до смърт е 20 дни, а смъртността е 1%. Това означава, че при регистриран първи случай с фатален край вследствие на covid-19 на 11 март, реално симптомите на първата жертва са започнали да се проявяват около 22 февруари.
И ако починалият пациент е 1% от заразените, то това означава, че преди 20 дни в България е имало около 100 инфектирани.
При средно 5 дни за удвояване на броя на заразените, това означава, че към момента, в който е констатирана първата смърт, броят вече е набъбнал до 1600 при потвърдени едва 7.
Ако удължим тази прогноза, това би следвало да означава, че към момента – 11 дни по-късно, броят на заразените вече е над 6400 при обявени на брифинга днес констатирани потвърдени 185 проби.
Разбира се това са ориентировъчни изчисления, които са базирани на данни от Хубей и не бива да се приемат като чиста монета, но поне дават някаква яснота за случващото се.
Превод: Георги РУСЧЕВ
Сега ни трябват тези пари... после мутрата да си ги харчи със здраве... като сме толкова прости да му дадем да ни окраде, мутрата ни лъже, овцете му вярваме.
Това вече и малките деца го разбраха, нека всички го изкараме без да разберем без усложнения , това с карантината и изолацията май май няма да свърши особено голяма работа, а ще ни направи по податливи на усложнения след месец или месеци залежаване, липса на чист въздух и движение, дано да греша
От НАП ще го проверят,
и ще констатират, че е събирал капачки
и всичко е редовно.