Министър Аврамова: Мораториум върху спирането на вода за неплатени сметки и спиране на сроковете за плащане ще доведе до натрупване на задълженията
Тя говори пред Народното събрание по повод предложението на БСП за налагане на мораториум върху спирането на вода, поради неплатени сметки
Предложеният проект на решение е несъобразена мярка. Ефектът от подобно решение ще донесе повече негативи за обществото, отколкото позитиви.
Изпълнението на тази мярка ще доведе до натрупване на сметки и повишаване на задлъжнялостта на потребителите.
Да накараме хората да натрупат две или три сметки, след три месеца ще направи тези хора свръхзадлъжнели и най-уязвимите ще станат клиенти на фирмите за бързи кредити.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова в Народното събрание по повод предложението на БСП за налагане на мораториум върху спирането на вода, поради неплатени сметки.
„Това не е добър сигнал както за ползвателите на услугата, така и за фирмите – доставчици“, заяви още министърът. Тя беше категорична, че такъв подход ще допринесе и за намаляване на добросъвестните платци, а постъпленията към дружествата ще се снижат и забавят във времето, което означава увеличаване на междуфирмената задлъжнялост, забавен, или отложен растеж на доходите, съкращаване на персонал и други негативни последици.
Пред депутатите Петя Аврамова подчерта, че само публичното разпространение на идеята за мораториум вече има негативни последици за плащанията към ВиК дружествата и към настоящия момент те са в рамките на 30 до 50% от същия период на февруари месец.
„В тези дружества работят хора, които на терен всеки ден, дори и в тази кризисна ситуация, полагат усилия да не спира водата“, каза министърът и призова: „Нека запазим тези хора и осигурим нормално съществуване на ВиК операторите.“
Петя Аврамова обясни, че и към настоящия момент в Общите условия за предоставяне на ВиК услуги са разписани подробно стъпките и практически сроковете от получаване на услугата до момента на евентуалното преустановяване на достъп до същата на законово основание е повече от 3 месеца.
В допълнение регионалният министър каза, че от страна на доставчиците на услугата се прилага диференциран подход, при който принудително събиране на задълженията се прилага към длъжници с по-висок размер на дълга и спрямо системно неизправните длъжници.
„Апелирам за отговорно вземане на решение от всички в Парламента, така че да дадем възможност на ВиК операторите да изпълняват услугите в този труден момент. Това са публични услуги с регулирани цени и ВиК дружествата очакват тези постъпления, за да могат да работят“, заключи министърът.