Проф. Кантарджиев: Втората вълна на грипа в Бургас и Варна е изненадваща
Развиете ли симптоми на грип, не ходете при личния си лекар, а му се обадете по телефона, за да не заразявате други хора, призова той
Изненадващото е, че в областите Варна и Бургас заболеваемостта през тази 10-та седмица на 2020 г. е почти толкова голяма, колкото през пика на грипа през февруари. Това каза пред БНТ директорът на Националният център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Най-уязвимите групи на грипа тип "Б" са децата и младите хора до 29-годишна възраст.
„Това е обикновен сезонен грип. На всеки пет години се явява една грипна епидемия, доминирана от този грип "Б" в България. Това преди 40 години не ни беше известно. Мислихме, че 90% от инфекциите са грип "А", заяви професорът.
„След отминаване на бързонарастващата и бързоитминаващата гипна вълна у нас, сега имаме отново увеличаване на средната заболеваемост за страната. Последната седмица доказаните грипни щамове при хора с тежки инфекции на дихателната система са 12 пъти повече грип "Б" от грип "А", който бе основен за годината“, добави той.
„В лечебните заведения е доказано, че става най-честото разпространение, защото българина има навик като вдигне температура и има прояви на грип, да обикаля болниците, да седне до жените, които са отишли да си мерят кръвното при личния лекар и така всички се разболяват“, обясни проф. Кантарджиев.
„На общопрактикуващия лекар е отредена първостепенната роля за контрола на инфекциите с коронавируса. Той стои на първия фронт с болния пациент“, добави той.
„Всеки, който е под 14-дневна карантина, трябва да се свърже по телефона с личния си лекар. Той трябва да знае, че този човек е бил в контакт със заразени, връщайки се от Северна Италия или от други места, където има много болни с коронавирус. Джипито трябва поне през ден да му се обажда по телефона, за да се информира за здравословното му състояние“, заяви епидемиологът.
„Когато човек вдигне температура, има хрема, болки в гърлото, кашлица или затруднено дишане, което е основния симптом при коронавируса, трябва да се вземе за болнично лечение. Тези симптоми се развиват между един и четири дни. Общопрактикуващият лекар в този случай трябва да се обади на Бърза помощ, където са инструктирани. Линейка и екип с предпазни средства взима пациента и го закарва в лечебните заведения, определени със заповед на министър на здравеопазването“, обясни той.
Мерките за грипа са почти същите като за коронавируса, уточни професорът.
„Когато повишаваш температура, имаш болки по мускулите, по ставите, нямаш сила да станеш от дивана или от леглото, се обади на лекаря си по телефона, а не се разхождай по улиците да заразяваш други! Лекарствата за грип не стават за коронавирус. Използват се, но в комбинация с други. Не е потвърдено още, че действат. Няма специфично лечение за коронавируса“, добави той.
На въпроса на репортера Тереза Ставрева дали Инфекциозното отделение в бургаската болница е пълно и ще издържи ли здравната система той отговори, че в България има резерв, защото същетвуват традиции и защото все още има медицински сестри и лекари останали, които като него. Те обичат българския народ и ще направят всичко възможно да има по-малко болни и да няма тежки случаи, каза още проф. Тодор Кантарджиев.
Крайно време е да се вземите в ръце и да изчистите Бургас от уличните котки
Ако не можете да се справите си вземайте шапките и отивайте да пасете патките
Междувременно се оказва, че скоро от сзо ще й отнемат лиценза!
А производителите на ваксини пак пропуснаха да включат във ваксините си щамовете от група В, които за втора поредна година поразяват основно млади хора и деца !