Кой кадрува в „Бул Био“ и как се съсипва единственият производител на ваксини у нас
Управителят на дружеството е сменен след фатално забавяне на ремонтите, нужни за прелицензиране от СЗО
Много е вероятно да не сте чували за държавното дружество „Бул Био“. Макар че годишният му оборот е от порядъка на десетки милиони, а в него работят около 400 души, половината от които високо квалифицирани специалисти.
Всъщност „Бул Био-НЦЗПБ“ ЕООД (както е официалното име) е уникално предприятие – то е единственият в България производител на ваксини, лекарствени продукти, получени от животински и човешки белтъци, алергенни продукти, имуностимулатори и др.
Освен това става въпрос за компания с международно значение и мащаб. Тя има своя ключова ниша по отношение на ваксината БЦЖ, която трудно би могла да се произвежда в други държави поради някои специфики в климата и т.н.
Разрешените за износ продукти на „Бул Био“ пък са известни в над 100 страни.
Дотук добре...
През последните години обаче в дружеството са се понатрупали сериозни проблеми, свързани с мудно управление, а може би и с някои семейни назначения на най-високо ниво.
Вероятно и затова преди около месец е сменен управителят на „Бул Био“, показа справка на „Флагман“.
Министерството на здравеопазването, което е принципал, е освободило Николай Борисов - по наша информация след сериозен скандал. На негово място пък е назначен Румен Кофинов, както сочи и Търговският регистър.
Ресорният зам.-министър Жени Начева призна доста дипломатично пред „Флагман“, че не са останали доволни от предишния началник. Николай Борисов бил с юридическо образование.
„Считахме, че ще помогне по-скоро в организационната част на нещата, но имаме известни забележки към неговата работа, макар че и той наследи в един труден, преходен период дейността на дружеството. Надяваме се, че сега с избора на д-р Кофинов нещата ще се подобрят“, каза г-жа Начева.
Новият управител бил дългогодишен служител в самото предприятие. Затова и надеждата е, че той тръгне с летящ старт, който може би в момента е критично важен.
„Назначихме за ръководител лекар – човек, който до момента е работил като директор на медицинска дирекция в дружеството. И който като лекар и медик считаме, че познава по-добре работата и дейността му“, обясни Жени Начева.
Основните приходи „Бул Био“ са свързани с договори с UNICEF – детският фонд на ООН, който работи в 190 държави и територии.
Българското дружество продава на фонда ваксините БЦЖ и Тетадиф.
Инспекция на Световната здравна организация (СЗО) през пролетта на 2019 г., свързана с преквалификация на производството на ваксини, обаче установява големи несъответствия, за което са издадени и препоръки на „Бул Био“. Това води до тежка ситуация.
Част от мерките включват спиране на производствата на ваксини БЦЖ заради ремонтни дейности, които са нужни, за да не бъде загубен лицензът от СЗО, научи „Флагман“.
„Бул Био“ до момента се оказва добър източник на доходи и за някои семейства.
Сред тях е и това на бившата шефка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Румяна Тодорова – сестра на вицепрезидента Илияна Йотова.
Случайно или не, Тодорова е избрана за шеф на отдел „Търговски“ в дружеството малко след като президентът Румен Радев и Йотова встъпват в длъжност в началото на 2017 г. Това става по време на служебното правителство, назначено от държавния глава.
В „Бул Био“ тогава с граждански договор е назначен и Васил Попов – съпруг на Румяна Тодорова.
Задачата на Попов е ключова – да организира ремонтите на помещенията, така че те да отговарят на новите изисквания на СЗО, за да не загуби дружеството лиценз.
2019-а година е изключително важна в това отношение, но старото ръководство се проваля с ремонтите и те са фатално забавени.
Проверка на СЗО установява проблема. Издадени са предписания, но по тях почти не се действа през следващите месеци.
Така поставеният срок - февруари 2020 г., остава неизпълним, а предстояща нова проверка от СЗО този месец се очаква да констатира провала.
По информация на „Флагман“ в министерството е докладвано, че е налице голям риск от спиране на лиценза на „Бул Био“, което ще доведе до невъзможност да се продават ваксини БЦЖ и Тетадиф по договорите с UNICEF. Според фирмен анализ загубите може да са от порядъка на 10 млн. долара за нереализирана продукция и неустойки само за ваксината БЦЖ.
Отнемането на лиценза би довело до спиране на други два големи договора за доставки на ваксини и бълк (неразлят продукт) с ключови компании от Южна Корея и Турция – съответно „LG Chem” и „Тюрк Илач“.
Според годишния финансов отчет на „Бул Био“ за 2018 г., видим от Търговския регистър, нетните приходи от продажби на дружеството са били на стойност 29,4 млн. лв. Близо три четвърти от тях са реализирани с продажби в чужбина.
UNICEF е дългогодишен партньор, който може да бъде фатално загубен, а дружеството да се окаже в много тежка ситуация и дори фалит.
Една от мерките, които новият директор на „Бул Био“ Румен Кофинов е предприел, е да се освободи от отговорника за ремонтите Васил Попов.
„Флагман“ успя да се свърже по телефона с г-н Кофинов.
По отношение съпруга на Румяна Тодорова той коментира лаконично: „Да, той беше пенсионер на граждански договор към нас и едно от нещата, които свърших преди няколко седмици, беше да прекратя гражданския му договор. Така че вече не работи при нас.“
На въпроса – защо го е освободил и не е ли бил доволен от Попов, Румен Кофинов отговори: „Във връзка с това, че има много ремонти при нас и по различни изисквания на регулаторите и не усетих достатъчно подкрепа по отношение на ремонтите от него“.
По времето на предишния управител в „Бул Био“ е имало и трето ключово назначение, свързано с президентството – това на административния секретар Диана Мирчева.
Преди това тя работила на „Дондуков“ 2 – в началото на мандата на сегашния държавен глава Румен Радев, но е била освободена.
Новият управител на „Бул Био“ Кофинов сега е решил да промени екипа си. Затова предложил на Мирчева да напусне срещу съответно обезщетение.
Това обаче довело до страхотен скандал. Търговската директорка Румяна Тодорова публично разкритикувала новия си началник на общо събрание на ръководството на „Бул Био“. Заплашила го, че ще се оплаче на най-високо ниво.
Освен това Тодорова правела спънки на Румен Кофинов, като предоставяла със забавяне исканите от него доклади и справки, свързани с реализацията на продуктите на компанията на международните пазари.
Вицепрезидентската сестра, както и мъжът й Васил Попов са вече в пенсионна възраст.
Засега Румяна Тодорова остава на поста търговски директор и се подписва срещу заплата от няколко хиляди лева, твърди наш източник. Това се потвърждава и от публикация в сайт през 2018 г.
Твърди се и че вицепрезидентът Илияна Йотова се е обаждала на здравния министър Кирил Ананиев в подкрепа на сестра си.
„Флагман“ отправи официално питане до „Дондуков“ 2 – има ли Йотова връзка с назначението на Румяна Тодорова в „Бул Био“, опитвала ли се е да въздейства по някакъв начин за оставянето й на работа сега, както и дали е звъняла на Ананиев или друг представител на здравното министерство във връзка с казуса.
От прессекретариата на държавния глава отговориха така: „Категорично не отговарят на истината внушенията, свързани с оказано каквото и да е било „въздействие“ от страна на вицепрезидента Илияна Йотова във връзка с професионалната реализация на Румяна Тодорова. Въпросите Ви по „казуса“, базиран както и Вие сам посочвате на „неофициална информация“, може да бъдат отнесени и към компетентното министерство.”
Репортер на “Флагман“ се опита да повдигне темата с „Бул Био“ пред министър Кирил Ананиев в кулоарите на Народното събрание – след негово участие в парламентарен контрол. Той обаче отказа да говори.
Темата обаче коментира заместничката му Жени Начева, която отговаря пряко за контрола върху „Бул Био“. Тя призна, че познава Румяна Тодорова от много години.
На въпрос дали Илияна Йотова се е обаждала и подлагала по някакъв начин на натиск здравното ведомство, Начева отговори: „Не, не искам да коментирам такива неща“.
И добави: „Това, което нас ни интересува, е наистина стабилността на „Бул Био“ и мисля, че в момента с целия екип на дружеството работим в тази посока. Аз имах срещи с тях. Почти ежедневно се чуваме с д-р Кофинов единствено и само по работни въпроси.“
След въпрос дали има забележки към Румяна Тодорова, Жени Начева отговори отрицателно.
Във връзка с това, че Тодорова вече е в пенсионна възраст, Начева каза: „Не съм проверила дали е в пенсионна възраст или не. Но аз познавам д-р Тодорова, както знаете, от много години и не бих коментирала негативно нейната работа.“
(Очаквайте във „Флагман“ цялото интервю с Жени Начева)
Румен Кофинов отказа да коментира отношенията си с Румяна Тодорова, като заяви, че ще продължи да работи с нея.
„Няма конфликт, защо да има конфликт? Какъв натиск“, каза той след въпроси на „Флагман“.
Кофинов отрече да му е било въздействано по отношение на Тодорова.
„Мисля, че е в пенсионна възраст. Но ако съм искал да се освободя от нея, щях да го направя или да я пенсионирам. Но не съм“, заяви д-р Кофинов и добави, че ще продължи да разчита на Тодорова.
Той все пак загатна, че е имал проблеми с търговската директорка, но и даде да се разбере, че те вече са туширани.
„Имах един разговор още в началото, в резултат на което тук пред целия мениджърски състав на фирмата (Румяна Тодорова) направи някои изявления, които не ми допаднаха. Но аз оттам нататък преустанових... т.е. имам само официална комуникация, която си е много добре и професионално. Не съм имал проблеми оттам насетне“, каза Румен Кофинов.
Извън кадрово-семейните интриги все пак най-важен остава въпросът дали „Бул Био“ може да се справи с кризисната ситуация и с необходимостта от експресно извършване на нужните ремонти, за да може да продължи да работи ефективно.
„Силно се надявам, че ще успея и съм много амбициран да се справя със задачите“, каза Румен Кофинов пред „Флагман“.
От това може би ще зависи и оцеляването на уникалното българско предприятие.
Бул Био е действително уникално предприятие и трябва да бъде запазено.
Що няма коментари!?!