Нова мигрантска вълна: над 76 000 са преминали в ЕС от Турция
Гърция заяви, че в събота е имало организиран опит за преминаване на нейна територия и обвини Турция в активно ръководене на мигрантите
Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу заяви, че 76 358 мигранти са преминали границите на страната на фона на изявлението на турския лидер Тайип Ердоган, че Анкара е решила да ги отвори.
По-рано Ердоган заяви, че страната му е отворила границите с ЕС за сирийските бежанци. Снощи Сойлу каза, че над 47 000 мигранти са напуснали Турция, пише vesti.bg.
„Към 8.55 ч. тази сутрин броят на мигрантите, напуснали страната ни през Одрин (провинция, граничеща с Гърция и България в северозападната част на Турция), е 76 358”, заяви Сойлу в съобщение в Туитър, цитирано от РИА Новости.
Гърция заяви, че в събота е имало организиран опит за преминаване на нейна територия и обвини Турция в активно ръководене на мигрантите. „Не само че не ги спират, но и им помагат”, каза заместник-министърът на отбраната Алкивиадис Стефанис пред гръцката телевизия Скай, цитиран от агенция Ройтерс (Reuters).
Гърция беше портал за стотици хиляди търсещи убежище в Европа през 2015 и 2016 г.
На егейските острови вече има повече от 40 000 мигранти, които живеят в силно пренаселени лагери и мизерни условия.
Миналата седмица на о. Лесбос избухнаха сблъсъци между полицейски сили и местни жители, относно създадаването на затворени центрове за задържане, за да се премести съществуващото мигрантско население. Местните жители казват, че островите търпят непропорционална тежест.
Гърция обеща да предотврати масовия приток. „Не искаме този приток у нас, тази страна не е безплатна за всички“, заяви министърът на миграцията Нотис Митарачи пред гръцката телевизия Ant1.
Държавните глави и правителствените ръководители на държавите-членки на ЕС в средата на март 2016 г. договориха с Турция съвместен план за борба с миграционната криза. Той предвижда предоставянето на финансова помощ на Анкара за приемане на бежанци, връщането в Турция на всички нелегални имигранти, пристигнали в Гърция от турска територия, и приемането от ЕС на легални сирийски мигранти от Турция.
По-рано говорителят на управляващата турска Партия на справедливостта и развитието Омер Челик заяви, че Турция остава ангажирана с миграционната си политика, но вече не е в състояние да задържи потока бежанци от Сирия.
След това изявление съседните на Турция страни обявиха засилен контрол на границата.
България помагаше на рушителите и е редно да плаща и тя.