Социолог: Симпатизантите на Слави Трифонов може и да не гласуват на изборите
Не бих бил категоричен дали, ако изборите бяха днес, партията на шоумена ще бъде трета политическа сила, призна Димитър Ганев
Симпатизантите на Слави Трифонов, които казват, че биха гласували за партията му „Има такъв народ“, обикновено са неактивни по време на избори и не е ясно дали наистина биха го подкрепили на вота. Аз не бих бил категоричен дали, ако изборите бяха днес, партията на шоумена ще бъде трета политическа сила, каза социологът Димитър Ганев в „Тази сутрин“ по бТВ.
Според резултатите от последното социологическо проучване на „Тренд“, което е направено по поръчка на вестник „24 часа“, разликата между новата политическа сила и ДПС е 0,4%, което е в рамките на статистическата грешка. То е направено в периода 3-10 февруари чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1007 души.
ГЕРБ продължава да бъде първа политическа сила с малко над 2% преднина пред основния си опонент БСП. Освен ГЕРБ и БСП, друг сигурен участник в следващия парламент е партията на Слави Трифонов, която е на трета позиция. След нея е ДПС и Демократична България. ВМРО запазва шансове да влезе в следващото Народно събрание.
Тези, които биха гласували за „Има такъв народ“, традиционно не са много активни на избори. Те са на възраст между 18 и 39 г. и са в по-малките населени места, уточни социологът.
При оценката за работата на президента се отчита лека ерозия. Лек спад има и при парламента, докато доверието в кабинета остава почти непроменено.
Отчита се покачване на доверието в прокуратурата спрямо ноември. Сред причините - нов главен прокурор и акциите на обвинението от началото на годината.
„Не се отчитат някакви сериозни промени в доверието към правителството. При парламента има малък спад, но не може да се интерпретира спрямо някои събития“, каза Димитър Ганев.
„Когато става въпрос за президентската институция, там отчитаме 5% спад на доверието. Трябва да имаме предвид, че вероятно се дължи на скандалите през последните няколко седмици“, коментира социологът.
Народното събрание традиционно е институцията с най-ниска оценка за нейната работа – около 20%.
„Парламентът по принцип се възприема от българите като някакъв тип еманация на целия политически елит“, допълни Ганев.
„Наблюдава се ръст на положителната оценка за работата на прокуратурата и в спад на отрицателната. Това е нормално поради факта, че има нов човек на поста, който е и доста активен от началото на годината. Това се отразява и на нагласата на българите“, обясни социологът.
В челната тройка са Томислав Дончев (30%), Красен Кралев (27%), Екатерина Захариева. Последни са Деница Сачева (12%), Данаил Кирилов (12%) и Марияна Николова.
Социологът Евелина Славкова пък каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия, че ГЕРБ запазва своята първа позиция, но позитивите от изборните победи вече са изконсумирани.
Според нея Слави Трифонов би имал затруднение с мобилизирането на симпатизантите си да гласуват.
„Одобрението към прокуратурата расте. Главният прокурор Иван Гешев има някакъв бонус от встъпването си в длъжност. Българинът отчита, че нещо хубаво се случва в съдебната система“, каза още Славчева.