Липсата на кадри "извежда" офис сградите от София
Липсата на квалифицирани кадри е повсеместна и не е от вчера, но вече започва да оказва осезаемо влияние и върху пазара на офис площи. Тенденцията през 2019 година е компаниите от аутсорсинг индустрията и софтуерната сфера да се насочват към големите градове на страната – Пловдив, Варна и Бургас, с надеждата там да намерят липсващите експерти, отчитат брокери от водещите анализаторски компании на пазара.
"Добрата новина е, че недостигът на работна ръка в София се преодолява не с напускането на страната, а чрез откриването на нови офиси в областни градове с добри технически университети. Не липсват и примери на компании, които имат бази в столицата, но откриват своите първи офиси в страната. Например сред тях е новият център за споделени услуги на KBC Group във Варна. Очакванията ни са тази тенденция да се запази и през следващите години", коментира Станимира Пашова, мениджър офис площи в Cushman and Wakefield Forton. От анализаторската компания MBL също потвърдиха засилването на тази тенденция.
Областните градове се подбират от инвеститори и наематели съобразно образователната инфраструктура, насочена към IT специалности, уточниха брокерите.
Това излизане от София обаче се случва с "малки стъпки". "Ако една ИТ или аутсорсинг компания би наела в столицата офис площи около 5000 кв.м, то в градовете извън София се наемат най-често около 1000 квадрата", коментира пред "Икономист" Михаела Лашова, изп. директор на Forton. За 2019 г. са регистрирали наемни сделки за 19 200 кв. м общо за трите града – Пловдив, Варна и Бургас. Този обем е 4-5 пъти над средния на пазара, който е отчитан извън София, през последните пет години, добави тя. От МBL описват този процес не като преместване, а като разрастване. Затова наетите офиси извън столицата били до 50 човека.
Брокерите признават, че по-ниските наемни цени в провинцията са от значение, но не са решаващи – двигателят е ситуацията на пазара на труда. "Разходите за изграждане на такива офиси в големите градове са доста сходни с тези в София. Единствено стойността на терена е по-ниска извън столицата", обясни Лашова. Най-често наемните цени в големите градове са около 10 евро на квадрат, но има и по-високи. За сравнение – в София цената е около 15 евро на квадрат за централната градска част и 12 – 14 евро за висок клас офиси по големите булеварди.
Равносметката на 2019 г. разкрива и рекорд по въведени в експлоатация офис сгради – общо 177 860 квадрата, като това е най-високото ниво от 2010 г. насам и двойно повече спрямо 2018 г., отчитат от Forton и MBL. По-голямото предлагане очаквано донася и по-голям дял свободни офис площи, който е нараснал от 8,5 на 9,8% за година, твърдят още от MBL. Любопитна подробност е, че новонаетите площи възлизат на 110 000 квадрата и отбелязват спад спрямо 2017 и 2018 г., когато са отчетени съответно нива 150 000 и 141 000 квадрата, сочи анализът на MBL. През изминалата година бяха завършени ключови бизнес комплекси в София – Garitage Park – Сгради A и B, Space Tower, Advance Business Center – Сграда 1, Sofia Office Center и Mobi Art Office Building. Площите в строеж, планирани за завършване до 2022 г., са 376 000 кв. м. Според експертите на Cushman and Wakefield Forton през последните месеци сключените наемни договори за площи в строеж намаляват. Това може да се обясни с големия обем имоти на пазара и по-конкретно – завършените нови сгради през 2019. "Предлагането дава широк избор на наемателите и най-важното – време за вземане на решение", подчертават брокерите