Със закон: Задължиха Несебър да инвестира в Слънчев бряг, но общинарите ще си преценят колко
Отпадна предложението за продуктово зониране на курортите
Парламентът прие законова поправка, която задължава общините да инвестират в националните курорти при наличие на такива на съоветната територия.
Това се случи на второ четене по предложение на депутати от ГЕРБ.
Темата предизвика спор в пленарна зала, тъй като според представители на БСП поправката натоварва допълнително финансите на общините. Соцдепутатът Христо Проданов обясни, че това е поредният случай, в който държавата прехвърля отговорност на общинските власти, без да осигури средства за изпълнението. Според него поправката означава само едно – вдигане на местните данъци.
Бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев, който бе сред вносителите на законовата промяна, обаче отхвърли тезата на опозицията.
„Подчертавам, че не става въпрос за увеличаване на данъците. Националните курорти, намиращи се в общините, формират голяма част от бюджетите им. В тях няма постоянно живеещи жители и те не са толкова атрактивни като избиратели на съответната община и кмет. Промените са опит за повече внимание от страна на кметовете и общинските съвети да се реинвестират средства в курортите“, посочи Бойчев.
Коментар направи и ресорният министър Николина Ангелкова след окончателното гласуване на целия пакет промени в Закона за туризма.
След репортерски въпрос – ще бъдат ли задължени общините да инвестират повече в националните курорти, тя отговори: „Тук също искам да благодаря на народните представители за това предложение, защото тука моментът е, че националните курорти, особено „Слънчев бряг“, който се намира на територията на община Несебър, дават една много голяма част от приходите в общината, на чиято територия се намират, както по отношение на туристическия данък, който изцяло постъпва в общините, така и по отношение на местните данъци и такси, когато говорим съответно за местата за настаняване и хранене, които се намират на територията на съответния национален курорт. До момента, за съжаление, почти никакви, да не казвам нула средства, се изразходват от общините на територията на съответния национален курорт. И сега с това предложение на практика се задължават те да планират разходи в рамките на бюджета, който имат. В никакъв случай не говорим за финансово натоварване по какъвто и да било начин.“
По думите на Ангелкова, националният курорт, който генерира изключително много приходи за бюджета на дадена община, заслужава една част от тези средства, по преценка на съответния общински съвет, да бъдат обратно реинвестирани в този курорт отново по преценка на общинския съвет и кмета на съответната община.
„По никакъв начин не се бъркаме в тяхната преценка за това къде и как в националния курорт следва такива разходи да бъдат инвестирани, но е важно такива да бъдат направени“, добави министърът на туризма.
Тя приветства новата глава в закона, свързана с ясната регламентация на статута на националните курорти.
Това било изключително важно за българския туризъм.
До шест месеца Министерството на туризма трябвало да изработи и съответната наредба за националните курорти.
Община Несебър от много години получава упреци, че не инвестира в „Слънчев бряг“. Както изглежда, именно това е причината за внасянето на поправката, свързана със задължителните разходи на общините по посока на националните курорти.
Николина Ангелкова обясни, че по нейно предложение на второ четене е отпаднало регламентирането на продуктово зониране на курортите. Това станало след обсъждане и преценка на „всички плюсове и минуси“.
Тя приветства и оттеглянето от страна на ГЕРБ на предложението за въвеждане на изискване 50% от съседите да дават писмено съгласие при краткосрочно отдаване на апартаменти под наем през интернет платформи.