Кирил Домусчиев: Цената на тока е 1 евро в Германия, 63 евро в България
"Е, как ще ги стигнем германците?!", пита председателят на КРИБ
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев коментира днешната цена на електроенергията. Той показа справка от борсите в Европа, според която в България се плаща 63 евро, а в Германия 1 евро.
„1 евро в Германия, 63 евро в България + 10 евро такса ЗКО (Задължение към обществото) е цената на електроенергията днес!!! Е, как ще ги стигнем германците?! Каква да ни е индустрията и мисли ли някой за нея? Или приоритет е само спасяването на новия Кремиковци - ТЕЦ Марица Изток 2?”, пита в социалните мрежи Домусчиев и публикува следната снимка:
Забранявам ти да пишеш от мое име дебил недоклатен.Комунистишески буклук.
Че си ченгеджийски боклук - си. Отделно дет си слабоумна евроатлантическа отрепка. Вероятно и син на партиен секретар та да станеш съвсем кат идола ти плевнелиев.
А за капак информацията наистина е стара
В България в последното десетилетие е изграден политически модел, в който политическият слой, неговото рекрутиране и движение в йерархията не е функция на електората, а на капсулирани партийнополитически ядра. Второ, налице е срастване на политическото тяло с държавния апарат, доколкото държавата се явява основен дистрибутор на икономически и финансов ресурс – пряко и опосредствено през европейски програми и общ. поръчки. Т.е. налице е структурна уния между апарат и политическа прослойка, което води до икономическото й и властово възпроизводство, вкл. по криминална линия. Ресурсът е достатъчен, за да се дирижира „масата“ – инофрмационно, финансово, организационно, както и чрез партизански концесии в средните и ниските нива на държавния и общински ешелон. Това я прави практически неуязвима за натиск „отдолу“, от „електората“, защото той никога не е бил активен субект на промяна.
А той не е активен субект на промяна защото:
– е лишен от икономически ресурс, който да му обезпечи автономно политическо поведение;
– е лишен от информационен ресурс – т.нар. същество „среден българин“ е политически неграмотно и социално инфантилно, няма представа каккъв точно тип промяна иска и поради разпадане на социалноинтеграционните връзки в обществото, които да създадат устойчива мрежа от групи, износващи тази промяна;
– е лишен социално-организационен ресурс, дзащото няма осъзнат социалногрупов интерес и не може да мобилизира устойчиви вериги за социално действие. .нар. български „елити“, продукт на гниенето на късния социализъм не са субекти на автентично социално действие, тъй като първо, те са геополитически марионетки и второ, нямат интерес от социална промяна. А нямат интерес, тъй като са генератори на статуквото, крепители на струтуквото и ще бранят яростно това статукво поради семплата причина, че това статукво ги устройва чудесно. Те са бенефициенти на комплексната ситуация и следователно нямат интерес от нейната кардинална промяна. И второ, тъй като са външно зависими и дирижирани, дори чисто теоретично да възникне и плаха идея за някаква промяна на ситуацията, поради тежките си външни зависимости, това няма да бъде допуснато.
Следователно песимистичният, но реалистичен извод е, че днешният български „елит“ е част от проблема, а не част от неговото разрешение.
От друга страна, липсва активна субектност, извън олигархическия връх. Като цяло нещото, наречено българско „общество“ е в режим на социален полуразпад, характеризиращ се с практическо отсъствие на обособен и осъзнат социалногрупов интерес. Съсъществуването на множество различни групи, не води до създаване на вериги на обществена солидарност и износване на общи „народоспасителни“ каузи. „Спасението“ се вижда чрез и през индивидуално спасение и е много тясно лимитирано – до семейно или много тясно групово капсулиране, или откровено дезертиране от обществения интерес, който не се привижда като личен. Потенциалните агенти на социалната промяна са социално изолирани, лишени от икономически и организационен ресурс, обществено резигнирани и по правило: с интелектуално неадекватни картини за света. Това ги прави лесна плячка на силните на деня, като ситуацията допълнително се усложнява от стремително вървящите процеси на тежка деинтелектуализация и маргинализация на значителни маси от хора.
Ясно е, че българското общество е поставено в коридор от възможности, чийто параметри и лимити то не е в състояние да прецени и да промени само.
Във "богата" България 3лева и 20 стотинки 1м2 вода
V BG 600 lv
И безплатен ток да ви дават пак ще плащате колкото да не умреш от глад, че да не се объркаш случайно да се образоваш и да няма кой да ви вади милиардите.
Прото бизнесменчета...