Привличат мистици на остров Света Анастасия с разкрития и легенди за богини, самодиви и съкровища
Управителят на острова Павлин Димитров разкри, че там имало лечебни места, а фараджията разказвал случки с духове
Започна подготовката за шестия сезон на единствения остров по българското Черноморие, превърнат в туристическа забележителност - Света Анастасия. Пред Нова телевизия управителят на острова Павлин Димитров сподели, че настръхвал, когато фараджията му разказвал легенди за самодиви и духове на корубокрушенци и на затворници.
„Побиват те направо тръпки. В бурно време, когато няма никой друг на острова, се чуват странни шумове. Излизаш да видиш и макар да няма нищо, съзираш сенки в скалата“, добавя той.
38-годишният бургазлия вече шеста година е единственият в страната управител на остров.
Той е на територията на Света Анастасия заедно с екип от 12 души – камериерка, готвач, сервитьор, служители в Лекарната и музейни работници. При първото си посещение за тази година, управителят е посрещнат от единственият постоянен обитател на острова – кучето Анастасия.
„Част от малкия кей е отнесен. Нова порция миди е изнесена на брега. Трябва да документираме какво ще свършим за новия сезон, който ще започне в началото на април“, каза Павлин Димитров.
Всъщност Света Анастасия е единственият български остров с църква с древна манастирска обител, която според историците е многократно опожарявана и ограбвана от пирати. Някогашната манастирска обител, а по-късно - затвор, в който са заточени 132-ма осъдени, посреща посетителите с надпис върху каменен блок, обърнат наобратно. Посланието гласи, че ако бъде изваден, той ще донесе гибел и нещастие на острова.
Мистичния остров Света Анастасия е притегалелен за поклоннически туризъм и от чужбина. Той е единственият оцелял по времето на Второто българско царство.
Реставратори са се натъкнали на малко скривалище зад олтара. Легендите разказват за подводни пещери и скрити съкровища, които привличат водолази и иманяри край морето, но заради опасните подводни течения край залива трудно се достига до подводните пещери.
„Има много запазени писмени сведения за острова и легенди. Повечето от хората ги знаят. Свързани са с пиратски нападения и скрити съкровища. Това, което е намерено, е в залива“, каза Иванка Делева, която е уредник на Исторически музей – Бургас.
В края на миналото лято египтолози откриха изображение на богинята Бастет в скалите.
„Идват едни хора, които измерват енергията на земята. Островът като част от Странджа носи енергията на старата земя. Планината е по-стара от Алпите и Хималаите. Затова е толкова мека. Открити са няколко места на острова с лечебна енергия“, разказва управителят Павлин Димитров.
„Интересът към острова расте. Вече има много запитвания за сватби. Тази година ще има и четири представления на бургаската Опера, тематично пиратско парти, студентски пленер, иницииран от Художествената академия и първото посещение по рода си с жирокоптер.
Ще имаме първите посетители, дошли по остров на острова, каза още управителят Павлин Димитров.