Издирван за убийство на известна активистка в Украйна хванат след спецакция в Бургас
Съпругата му също живеела у нас
В Бургас е заловен заподозрян като подбудител и помагач за убийство през 2018 г. на длъжностно лице в Община Херсон, Украйна. Това стана ясно на пресконференция в Съдебната палата в София, в която участваха говорителят на главния прокурор Сийка Милева, окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев и директорът на Главна дирекция “Национална полиция” Христо Терзийски.
Залавянето е станало на територията на морския град на 24 януари.
Сийка Милева обясни: „Казусът касае издирването и задържането на украински гражданин, причинил смърт вследствие на нанасяне на тежка телесна повреда – заливане с киселина на главния секретар на Изпълнителния комитет в Общината на град Херсон, Украйна. Пострадалата е била залята с киселина на 31 юли 2018 г., като през месец ноември същата година е починала в реанимация от своите рани. Подбудителят и помагачът на това тежко деяние, извършено на територията на Украйна, е бил обявен с червена бюлетина на Интерпол за международно издирване с цел арест и екстрадиция.“
На пресконференцията не бяха споменати имена.
Убитата вероятно обаче е Катерина Гандзюк, която е известна активистка в сферата на достъпа до публична информация.
Представители на съдебните власти на Украйна се свързали с прокурори от международния отдел на Върховната касационна прокуратура. В България пристигнала украинска делегация, ръководена от зам.-главния прокурор на Украйна г-н Виктор Трепак.
На 23 януари е била проведена среща с участието на главния прокурор на България Иван Гешев. Там се очертали предстоящите действия по установяването и задържането на лицето.
„На 24 януари 2020 г. при Специализирана полицейска операция беше задържано на територията на град Бургас издирваното лице. Самоличността на задържаното лице беше установена с помощта на иззети дактилоскопни следи. На лицето беше извършен личен обиск, като беше извършено и претърсване и изземване на убитаваното от него жилище. От там бяха намерени и иззети два паспорта – единият международен, а другият национален. Бяха иззети и пластики за сим-карти“, добави Сийка Милева.
Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев обясни от своя страна: „След установяване на лицето, от страна на Върховна касационна прокуратура бе постановено задържането му до 72 часа, като на мен в качеството на окръжен прокурор на град Бургас, с оглед изключителната компетентност, предоставена от закона, бе указано изготвянето и внасянето в срока до 72 часа на искане за вземане на мярка временно задържане – нещо, което бе сторено от мен. И вече Окръжен съд-Бургас е сезиран с коментираното искане за вземане мярка временно задържане на украинския гражданин. Изрично бих желал да подчертая, че съм мотивирал необходимостта това да стане в максимално допустимия от Закона за екстрадиция и европейска заповед за арест срок, а именно 40 дни. Едновременно с това, с гаранционно-обезпечителна цел, от моя страна бе постановена и забрана на въпросния украински гражданин да напуска пределите на Република България.“
Шефът на „Национална полиция“ Христо Терзийски посочи, че са предприети действия след сезирането от украинските власти. Било установено, че издирваното лице влязло в България през 2018 г. като пешеходец през ГКПП „Дуранкулак“. След това няма следи от официален адрес, където той да е пребивавал.
Гражданинът бил дълго у нас, но не изпълнил задължението си да се регистрира.
След това са предприети действия по издирване на лицето в Бургас и Варна.
От украинските правоохранителни служби подали оперативна информация и „след проведени доста на брой наблюдения, секретни постове и други оперативно-издирвателни мероприятия“ се установило къде е заподозреният.
Били сме предупредени, че издирваният е изключително хладнокръвен и има умения да борави с хладно и огнестрелно оръжие. Очаквала се и съпротива при задържането.
При ареста била използвана само физическа сила, но не и огнестрелно оръжие.
Намерените документи не били на издирвания, а на неговата съпруга, която също пребивавала на територията на страната от „да кажем август месец 2018 г.“
Човекът бил обявен за издирване от Интерпол, след като влязъл в България.
Той бил с променена външност. Предприел мерки да не бъде разпознат по снимката от Интерпол.
Лицето дори си променило походката, така че да не може да бъде идентифицирано по видеозапис.
„Човек с доста криминални умения“, обобщи Христо Терзийски.
Още след юли 2019 г. заподозреният бил издирван у нас след получаване на оперативни данни за евентуално местонахождение, но на територията на Варна.
Лицето било задържано в 21,20 ч. на 24 януари на територията на Бургас, обясни още Георги Чинев.
На въпрос на „Флагман“ – Олексий Москаленко ли се казва заловеният, Сийка Милева отговори: „Имена няма да цитираме... Не се казва така, между другото.“
В медийното пространство има публикации с това име, както и с името Олексий Левин.
що да не иска?
терористът дет после взриви летището в истанбул, как австрийците и евроатлантическите партньори го пуснаха след задържането му у нас?
има си съд да решава... и ценности.