За цените на имотите в Бургас: Над 4 пъти по-скъпо у нас отколкото в Германия
Сравняваме морския град с аналогичен по населени град в Саксонска област, ето какъв е резултатът
Колко всъщност струват имотите в България спрямо средната работна заплата и спрямо другите европейски държави? На този въпрос ще се опитаме да отговорим с кратка аналогия със случайно избран по брой население град в Германия.
Със своите около 250 хил. души Кемниц е третият по големина град в Саксонска област, чиято икономическа стабилност е базирана предимно на сектора с услуги и производство. В града също има технически университет, в който се обучават 10 хил. студенти.
Според един от най-големите сайтове, занимаващи се с анализ на цената на живот по света – costofliving.site, данните са следните:
В центъра на Кемниц, Германците могат да закупят жилище на цена между 1200 и 1500 евро на квадратен метър. В някои от по-крайните квартали на града пък средната замерена в края на м.г. цена е между 800 и 900 евро.
В същото време заплатите там са, както следва:
Минимална: 1557 евро
Средна: 1991.67 евро
Счетоводител: 2938.78 евро
Архитект: 3500.37 евро
Детегледач: 1145.43 евро
Сервитьор: 1707.02 евро
Строител: 1966.01 евро
Зъболекар: 8557.35 евро
В същото време цените за храна са следните:
Меню в МакДоналдс: 7.20 евро
Храна за един в евтин ресторант: 10 евро
Храна за двама в добър ресторант: 45 евро
Със средна заплата от около 2000 евро, цената на тристаен семеен апартамент в някой от по-крайните квартали в Кемниц би била около 85 000 евро. за апартамент от 100 квадрата.
За четвъртия по големина град в България данните са следните:
Минимална: 286 евро
Средна: 393.75 евро
В същото време цените за храна са следните:
Меню в МакДоналдс: 4.08 евро
Храна за един в евтин ресторант: 5.10 евро
Храна за двама в добър ресторант: 20.41 евро
Цените на имотния пазар пък както хората, търсещи апартаменти, добре знаят, са следните: между 1000 и 2000 евро за център и между 600-1000 евро за по-отдалечените квартали. Така апартамент от 100 квадрата в отдалечен квартал възлиза на средна стойност от около 80 000 евро.
За смисъла на сравнение и за леснота на сметките ще сравним двата града на базата на средна работна заплата спрямо цена за 100 квадрата жилище. Както може би се досещате отговорът е ясен.
Кемниц: 85000 (цена на апартамент от 100 квадрата) делено на 1991 (средна работна заплата) = 42.69 (фактор апартамент към работна заплата) (колкото по-голямо е числото, толкова по-скъп е спрямо работна заплата един апартамент)
Бургас: 80000 делено на 397.75 = 201.13
Иначе казано – в Бургас е 4.78 пъти по трудно да си закупите жилище, отколкото в един сравнително малък (за мащаба на Германия), но пък доста уреден град в Германия.
Такава реална измама с тези общи части само в България го има. Така, че в БГ с всичко сме супер прекарани. В Берлин има цени и по 10.000 евро на квадрат и по 700-800 зависи в коя част на Берлин. В кристал Рейникендорф гледах апаратамент 100 кв.м. реални с две големи спални, голям хол, голяма кухня с голяма баня висок таван 3.70 метра напълно саниран по 1.700 евро цена 170.000 евро това нещо в Бургас с измамнически те общи части ще е поне 200 кв.м. и около 200.000 евро да не говорим високите тавани. Затова всички купуват панелки, който имат реален живот 75 години и панелките в Славейков се купуват по 1.000 евро даже 1.100 евро защото купуват РЕАЛНА КВАДРАТУРА.
мюнхен, берлин... пич, с какво се друсаш?
Така, че съпоставката е неуместна.
Така държавно -партийната номенклатура от 80-те години реши успешно първия си проблем – присвояване на огромните държавни имоти във всички форми – вещни, капиталови, финансови. Задграничното имущество на държавата също бе огромно, но и то вече е присвоено от "едни правилни хора". Тоест, разбунтувалата се държавно-партийната номенклатура успешно се преобразува в собственик.
Но втората й цел беше напълно недостижима – да стане класа, от съсловие със странен статут в късносоциалистическа България, да се превърне не в нещо друго, а именно в господстваща класа - това, което се имаше в предвид в израза "да заживеем най-после като бели хора", с дължимото самочувствие на господстваща класа...
Първата им цел бе успешно реализирана – собствеността, добраха се до нея, превърнаха я в своя частна собственост. Но класа не се получи.
Всъщност така наречената "революция", нежна или кадифена, както искате я наречете, не беше никаква революция. Нямаше реална промяна в субекта на властта. Всяка революция, известно е от историята, променя субектите на собственост и власт. Тук субектът остана един и същ. Нашата така наречена революция няма нищо общо с Френската, когато третото съсловие унищожи първите две и се раздели на класи, които създадоха пейзажа на модерна и съвременна Франция. Българската „революция" не прилича и на Октомврийската революция в Русия, когато нови сили произведоха новата социална структура на руското общество.
Всъщност днес ние живеем в зле замаскирана късносоциалистическа България. Последните 25 години бяха просто един период на историческо удължаване на социализма, негов задгробен живот. Но това не е социализмът на високата теория - а е социализмът на отделните квартали, на отделни съсловия, "на нашите деца" (ако родителите са се случили хора "по-първа ръка"). Този "постсоциалистически социализъм" разби днешното българско общество на съсловия, гилдии, цехове и дори касти...
Другото, което е по-евтино от цигарите и алкохола, е заплащането на РАБОТНАТА РЪКА, за наше съжаление...
цените са високи, демек, продавачи, сваляйте цените....голям смях.
И за сравнение Кемниц, Источна Германия ....
Ами що не проверите цените в Хамбург, Берлин, Щутгарт, Франкфурт, Есен и т. н. ?
Апартамент в Карлсруе, 65 м2 е 320 000 евра. Вие си смятайте колко е м2.
Някой от вас да е виждал цена на имот да пада?
за тези пари получаваш ново строителство в бургас и си на морето, няма сравнение.
Това че цените са ни спекулативни е защото във всеки бранш имаме картел, така е и в строителството , ако някой строител си позволи да направи дъмпинг то много бързо ще бъде вкаран в правия път а ако не желае знаете как стават нещата в бг, във всяка сфера в бг има картелно споразумение даже в цената на тоалетната хартия да не говорим за горива и лекарства,естествено тези споразумения се правят с цел поддържане на високи цени и максимални печалби, докато не се намеси "държавата" която я няма , то ще е така. Хората гласуват с лев, щом ходят и купуват цените ще са такива каквито са!
Другата разлика е начинът на издаване на имота. Там ти го издават готов за живеене, а тук на шпакловка.
Склонен съм да мисля, че тук пазарът е много изкривен, а там е нормален. Хората имат кеш и единственият им познат актив са тухлите
За мен най-добрият актив е кешът в комбинация с липса на дълг.
A и минималната у нас е 610 лв = 312 eврос.
Но: освен цените на живот, тука имаме матрял по-изпростял даже от немското стадо...
Затова те си ходят по круизи, а ние си броим с'тинките и дишаме африкански боклук... пфххх
Банките и те се радват защото балъците получават ниски заплати , и взимат заеми.
Така цялата мутроландия е доволна.
Освен потребителите.