Пациенти с усложнения от грипа препълниха бургаските болници, пред епидемия сме
В предепидемиологична обстановка сме, за седмица регистрирахме 374 случа на остри респираторни заболявание
- Д-р Паздеров, на прага ли сме на грипна епидемия в Бургас?
- Не мога да кажа кога ще достигнем прага. Досега сме достигнали до 374 случая за седмица, което означава, че сме в предепидемична обстановка. За обявяване на епидемия е необходимо за седмица да се съберат над 458 случая. Това, което четох в понеделник за миналата седмица, не дава основание да обявяваме грипна епидемия. В края на тази седмица ще видим какви са данните и в момента, в който се достигне необходимият праг, ще уведомим медиите и ще се състои заседание на Противоепидемичния щаб.
- Увеличава ли се броят на регистрираните болни в сравнение с миналата или по-миналата седмица?
- Да, определено расте броят на остри респираторни заболявания. Случаите бяха 318, но достигнаха до 374 през миналата седмица. Пак казвам, засега обаче не е достатъчен броят, за да обявим епидемия.
- Може ли да кажете кои са вирусите, които върлуват масово в Бургаско?
- От пробите, които сме взели до този момент, сме изолирали вируси от двата вида – Грип А и грип Б.
- С какви симптоми се характеризират те?
- И двата се проявяват със закрита патологичност. Висока температура, главоболие, болки в ставите и мускулите, отпадналост. Естествено може да бъде съпроводено с кашлица, болки в гърлото. За разлика от обикновените вируси, тези, които в момента сме изолирали, протичат много по-тежко. Вирусните инфекции обикновено протичат с хрема, ангина – при грипа те протичат много по-тежко.
- Кои са най-застрашените възрастови групи?
- В началото тръгна предимно по малките деца, но в момента най-често вирусът напада деца между 4 и 15-годишна възраст. Следват възрастните хора над 50 години. Това, което мога да кажа, е, че са засечени и двата вида вируси.
- Имате ли информация за пациенти, които са с усложнения в Бургаска област?
- Случаите на усложнения зачестяват. В повечето случаи не се стига до тях, но когато се наложи болнично лечение, пациентите се третират успешно. За да не се достига хоспитализиране, е необходимо хората навреме да се обърнат към лекар и да започне противогрипното лечение. Броят на приетите болни с усложнения наистина расте от последните седмици и леглата в областта са почти препълнени.
- Какво е адекватното лечение на грипа, още при първите симптоми?
- Хората не трябва да се самолекуват. Грип не се лекува с антибиотици.
- Как хората могат да се предпазят?
- Да ограничат контактите си – това е най-важното. Особено в идните дни, когато се очакват затопляния. Грипният вирус само това чака. Когато времето е студено, то само по себе си ограничава контактите, но като се стопли, хората излизат навън. Друго, което може да се предприеме, е, да се използват лични предпазни средства, като маска за уста, да се избягва натоварване на организма, като приемането на алкхол. Всичко това има влияние към имунитета, а от това зависи дали и колко тежко ще ни ударят вирусите.
v nashiq klas sme 26 choveka dneska bqhme 12 na daskalo
NQMAM PARI VECHE ZA ANTIBIOTICI
are puskaite na amet kriza i si stoite u vas she se prechupqt