До 20 хил. лв. глоба за боклука от Италия във Враца
Повторна проверка ще се състои следващите дни
Собственикът на внесените отпадъчни тонер касети от Италия, които са складирани на нелицензирана площадка във Враца, ще бъде глобен след повторна проверка в присъствие на негов законен представител. Това съобщи директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) Христо Христов.
Той допълни, че врачанската екоинспекция се е свързала с фирмата и проверката трябва да се състои в следващите дни. На собственика на незаконно складираните отпадъци ще бъде връчен акт за административно нарушение по Закона за околната среда и по Закона за управление на отпадъците, както и предписание тонер касетите да бъдат изнесени от площадката в най-кратки срокове - не по-късно от месец. Санкцията за нарушението е от 7 до 20 хиляди лева, уточни Христо Христов, цитиран от БТА.
На 4 януари експерти от РИОСВ-Враца, териториалното звено на ДАНС и Областната дирекция на МВР извършиха проверка по сигнал за нерегламентирано складиране на отпадъци на площадка в складова база в града. Установено е, че се съхраняват 50 тона отпадък - използвани тонер касети, внесени от Италия.
Повечето от касетите са опаковани, но има и в насипно състояние. Според представените документи при проверката, отпадъкът е тръгнал към България като неопасен. Вероятността почвата да бъде замърсена от касетите при валежи е малка, тъй като са складирани на бетонирана площадка, обясни Христо Христов.
Въпреки че площадката може да отговаря на някои законови изисквания, складирането на отпадъци на нея е нарушение, тъй като не е лицензирана по изискванията на закона за управление на отпадъците, категоричен е Христо Христов. При повторната проверка, ще бъде поискана и информация за намеренията на вносителя за обработката на отпадъците.
По първоначална информация те ще бъдат използвани като суровина за отделяне на пластмасата и метала от касетите, но обработката няма да бъде извършвана във Враца.
2. Даже да е бетон, дъжд един сезон ще изтече всичко в полето и реките...
3. Един багер, дълбока дупка и всичко изчезва за часове... дано не е във вододайна зона.
ПП. Сделката как ще се отчете от НСИ и евроатлантическата ни интеграция?