Абсурд! Минимум 3 бона чиста заплата за взимане на ипотека от 150 хил. евро
Най-често кредит за апартамент теглят хората на възраст между 30 и 40 години
Поне 3000 лева чиста заплата и никакви други кредити не трябва да има човек, за да си позволи да изтегли ипотечен кредит от 150 бона в евро, със срок на изплащане от 25 години. За 200-хиляден заем заплатата отива над 4500 лв. За жилищен кредит от 100 000 евро, чистото възнаграждение, получавано от сключилия договора за ипотеката трябва да е не по-малко от два бона. Това кредитният консултант Тихомир Тошев, предава "Монитор".
„Сключването на ипотека с по-къс срок на изплащане е винаги при по-изгодни условия. След като със закон премахнаха таксите за предсрочно погасяване, клиентите на банките започнаха да сключват договори с по-дълъг срок, заради по-малките месечни вноски. Периодично обаче, когато имат възможност от спестени пари, бонуси, получено наследство, те погасяват предсрочно част от сумата. Най-често се прави в края на годината. Обикновено те не искат намаляване на вноската, а скъсяване на времето на договора. Така постепенно те изплащат кредита за 10-12 години или два пъти по-бързо от крайния срок”, казва Тошев.
Експертът цитира случай на клиенти, взели преди 7 години ипотека с почти тройно по-голям срок на погасяване, която вече са изплатили и сега търсят друг кредит, за да си купят втори имот. „Най-често теглят ипотека хората на възраст между 30 и 40 години. Следват ги групите от 40 до 55 години и тези от 20 до 30 години. Най-малко се престрашават да теглят, а и по-трудно ги одобряват хората над 55 години. Повечето получатели на ипотеки успяват по-рано да си изплатят ипотечните кредити. Над от половината клиенти в големите градове го правят почти безпроблемно. Най-често това се случва при хората между 30 и 40-годишна възраст, които са и най-активните на пазара на жилищните заеми”, смята още Тошев.
По информация от един от сайтовете за кредитни съвети в момента месечната вноска за изплащане на 25-годишен ипотечен заем от 300 000 лв. със срок на погасяване 25 години е минимум около 1400 лв. Общата внесена сума изплатена банката по лихви и главницата за периода е над 409 100 кинта. Като най-ниският годишен процент на разходите (ГПР) в момента се предлага от една от банките е 2,65%.
Въпросният трезор поставя и условия за отпускането на ипотеката. Едното от най-важните е заплатата на кредитополучателя да се превежда по сметка в съответната банка, а другото - осигурителният доход да е над 1500 лв. Най-високо ГПР от почти 7% предлага друга банка, като и тук има условие кандидатът за жилищен кредит да се осигурява на поне 1400 лв. Месечната вноска е 1923,75 лв., а изцяло изплатената сума за ипотечен заем от 300 000 лв. излиза над 627 500 кинта за периода за изплащане обхващащ четвърт век.
Наложени са в среда, в която не е парадокс да искаш от тях 30 000 Е за бизнес и да ти откажат поради риск, но в същото време да ти отпуснат без проблем същите пари, ако заложиш жилището си, или искаш да придобиеш нов имот залагайки го. Хайде, майната му на това, но посочете ми уважаваща себе си държава, в която банките да упражняват единствено и само по този начин дейностите си. Дори към днешна дата има друг абсурд. Банките ни имат кеш и свеж такъв не им трябва. За това и лихвите по депозити са нищожни, а в някои банки дори отрицателни. Борбата на банките ни днес е за клиенти, които да теглят пари от тях и да залагат имущество, че и живота си. Не случайно днес се строят сгради неистово( при намалено търсене и заситен пазар), когато банките ни освен, че веднъж отпускат пари на инвеститорите ( строителите) и чрез високите си лихви притискат сроковете и пазарът им, ами утежняват впоследствие и бъдещите собственици на жилища. Да му е яка душицата на всеки посмял да тегли 150 000 Е за коптор. Това са "умрели" пари и убиване на живот за потребителя и живина за всяка една банка във времето докато и ако този имот се изплати. Елементарно се доказват твърденията, че банките ни са лихварски дружества без грам визия за банки подпомагащи или развиващи бизнеса, ако сега и днес вие отидете в една банка и поискате някакъв заем за започване на бизнес. От банката задължително ще ви поискат някакво покритие на исканите пари, а ако нямате такова дори няма да ви разгледат бизнес плана. Само за сравнение една търговска банка уважаваща себе си навън от родината ни, първо ще се заинтересува от бизнес плана ви, ако го одобри и си примери риска, може да ви стане и партньор впоследствие. А пък лихивите са си лихви и там, но защитата на интерес е двустранна. Истинските банки търгуват и с бизнес и с ноу хау. Инвестират, продават, купуват, подпомагат, движат икономики, имат възможност да поемат риск и загуби. Нашите банки с нищо не се различават от оказионите в началото на демокрацията, заложните къщи днес и лихваря бай Дичо от съседния вход ( примерно). Държава, в която бързия кредит за 500 лв. е свещен бизнес, смятайте какво е банковото ни дело и каква е фискалната политика на клетата ни Родина България.
Думата е ‘лоун’ loan във световната практика.
Затова децата изпадат на тестове защото ги учите на грешни думи.
И най вече проблема с високите цени на банките ни би се решиш тогава когато пуснем Американски банки да се конкурират на наша почва с гръцките — тогава ще видим най ниските лихви и най добрите практики.
Дотогава сме роби на едни скъпи слабаци банки които не могат да се конкурират и спират икономиката ни. Поне Бургас може да изиска да сме първия регион който пуска Американски банки и създаваме Глобален Финансов Център.
Де го то?!