Коледари благославят за здраве. Честито Рождество Христово!
Традицията повелява в този ден да се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз, тиква
Народната традиция в първия ден от Коледата е свързана с обичая коледуване. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги". Те обикалят домовете и благословят за здраве, съобщава Нова телевизия.
Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев-слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и други свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.
Рождество Христово е един от най-големите църковни празници в християнския свят. Той е своеобразно продължение на Бъдни вечер. На него християните честват раждането на Исус Христос.
Според Евангелието Христос се ражда в пещера в град Витлеем, провинция Юдея. В момента на рождеството в небето пламва необикновена светлина и ангел възвестява, че на света е дошъл Спасителят.
Православните християни честват Рождество Христово еднакво тържествено с Великден. При католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник.
В предимно християнските страни Коледа е икономически най-значимият празник в годината, а се отбелязва като светски празник и в много страни с малко християнско население. Свързва се с размяна на подаръци в семейството, както и с подаръци от Дядо Коледа и други митични персонажи.
Според народните вярвания, ако вземеш сол на заем по Коледа и не я върнеш, ще те болят очите. Ако ти писне ухото на Коледа, означава, че ангел небесен е минал край теб. Затова трябва да се прекръстиш три пъти и каквото си намислиш, ще се сбъдне.
На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен и много богат. На него задължително се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз, тиква и др. Основните ястия през този и следващите са приготвени от свинско месо. На Коледа се коли прасе. Трапезата не се вдига цял ден. Пепелта се пази през всичките дни от Игнажден до Йордановден, а после се събира и служи за лек на различни болести през цялата година. Когато домакинът стане от трапезата, ходи приведен, за да са така приведени до земята и отрупани с плод клоните на дърветата. На плодните дръвчета се връзва слама, за да раждат.
„Сега имаме шанса да следваме пътя на доброто. Пожелавам ви той да е осъзнат
здраве и вдъхновение ви желаем от все сърце“, каза водещата на „Здравей, България“ Аделина Радева.
В своето обръщение към вярващите главата на Българската православна църква патриарх Неофит пък призова да помислим за всички страдащи и хора в затруднение.
„Във всеки от тях Христос ни учи да съзираме Него, идващия в света заради нас и нашето Спасение, отдаващия себе си за живота на света, пренеслия себе си, по волята на своя небесен Отец в невинната жертва на кръста, за да имаме ние живот и да го имаме в изобилие. Затова възлюбени, нека в тези светли и радостни дни бъдем истински християни и да се стараем да споделим радостта си от благодатния празник не само с нашите най-близки, но да помислим и за онези сред нас – угнетените и оскърбените, страдащите и безпризорните, отрудените и обременените, които Христос идва да успокои“, заяви патриархът.
„Сърдечно поздравявам с Христовото Рождество всички верни чеда на светата ни църква, в родината и тези, които са далеч от нейните предели. Пожелавам здраве и благоденствие, радост и светлина в душите, и в сърцата на всички възлюбили Христос. Благословена да бъде празничната трапеза на Бъдни вечер. Мирът и благодатта на родилия се Младенец да бъдат с всички нас. Честит празник!“, каза още той.
Имен ден празнуват българите с имената: Божидар, Божидара, Христо, Християн, Християна, Христин, Христа, Христинка, Христина, Христалина, Христиана, Христиан, Кристиян, Кристиан, Кристинка, Криста, Кристалина, Кристин, Кръстин, Кръстина, Кристина, Кристиана, Кристияна, Радомир, Радомира, Радостин, Радостина, Радослава, Радослав, Емил, Емануил, Емануила, Емануела, Мануела, Мануел, Мануила, Мануил, Младен, Младенка, Миладин, Миладинка, Миладина.