Как жена от Пловдив източи 3 млн. лева от НОИ, лъгала старци за пенсии и им прибирала парите
Кандидатите за пенсия й се доверявали защото била бивша служителка на НОИ и тя ги вкарала в престъпна схема
62-годишната бивша служителка на НОИ Александрина Георгиева, която вчера бе арестувана заедно с дъщеря й и мъжа, с когото живее на семейни начела, е заблуждавала старци, че за да се пенсионират, трябва да откупуват стаж. Прибирала им парите, а в НАП внасяла фалшиви документи. Това каза пред Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Чавдар Грошев.
Срещу Александрина Георгиева и близките й са повдигнати обвинения за измама в особено големи размери, както и за съставяне на неистински документи, уточни той.
„В основата на тази схема за измами и документни престъпления е бившата служителка на НОИ – Пловдив. Тя е напуснала системата през 2009 г. Преди това е била уволнявана, но съдът я е възстановил на работа“, добави прокурорът.
„След като е напуснала НОИ, тя основала своя фирма, която се занимава с пенсионни услуги. Така хора, на които им предстояло скоро да се пенсионират, са я упълномощавали и мъжът, с който е съжителствала, за изготвяне на необходимите документи за пенсиониране. Тя е обещавала на тези, които нямат необходимия стаж, че ще им помогне да си го откупят“, заяви Грошев.
„Кодексът за социално осигуряване позволява хора, които нямат необходим стаж от пет години, да си го закупят, като внесат необходимите осигуровки. От 2 до 16 хиляди лева е взимала тя от хората, като ги е заблуждавала, че ще бъдат внесени в НАП, за да получат необходимия стаж. Тя обаче е задържала тези средства за себе си, а за да внесе необходимите документи и да ги пенсионира, е изготвяла т.нар. УП 30, които са били неистински“, обясни районният прокурор на Пловдив.
Александрина Георгиева е съставяла фалшиви документи като е попълвала книжки на лицата, добави той.
„Където са липсвали необходимите подписи, са подменяни страници от трудовите книжки. Тези документи са подавани в НОИ като са заблуждавани служителите, че това са действителните стажове на кандидатите за пенсия“, подчерта Грошев.
„Георгиева е подбирала такива фирми, които или не са работили в настоящия момент, т.е. не е имало възможност да се провери дейността им, или в компании, които не са съхранявали досиета на служителите. Заблуждавайки кандидатите за пенсия, че ще изготви необходимите документи, тя е създавала привидна сигурност, тъй като все пак е работила в НОИ“, добави той.
Директорът на ОД на МВР – Пловдив старши комисар Йордан Рогачев пък съобщи, че са открити 11 печата на несъществуващи фирми.
„Те са фалшиви, служели са да узаконят дейността, която е осъществявала бившата служителка на НОИ. Бяха организирани изземвания от шест адреса в Пловдив. Така установихме наличието на печатите. Бяха иззети празни бланки, трудови книжки и сумата от 7900 лева, компютърни конфигурации и флаш памет“, добави Рогачев.
Той потвърди, че едно от избените помещения са открити 260 трудови досиета, откраднати от НОИ.
Те са предоставени на прокуратурата, добави шефът на пловдивската полиция.
Кой обаче ще върне откраднатите 3 млн. лева на държавата? Пенсионерите, които са олучавали пенсии неправомерно, или жената, която е в основата на схемата? На тези въпроси се опита да отговори районният прокурор на Пловдив Чавдар Грошев.
„Не сме установили дали пенсионерите са имали някаква съпричастност към това, което е направено. Те са заблуждавани, че са си купили стажа. Ако установим, че някой се е пенсионирал неправомерно, ще предприемем съответните действия“, каза още той.