Синоптикът Петър Янков посочи на коя дата ще падне първият голям сняг
Тази година декември ще започне с чести мъгли, слънце следобед и дневни температури между 4 и 8 градусa
Декември ще бъде с температури с 2,3 градуса по-ниски от средните месеца. Сумата на валежите за голяма част от страната ще бъдат под установените климатични норми – т. е. месецът ще бъде по-сух от нормалното.
Такава е прогнозата Петър Янков, дежурен синоптик на TВ-MET, цитиран от "Труд". Тази година декември ще започне с чести мъгли, слънце следобед и дневни температури между 4 и 8 градуса.
Периодите със съществени валежи от сняг ще бъдат от 11 до 13 и от 17 до 20 декември. Ще паднат значителни валежни количества до 30 – 50 литра на квадратен метър, а на места главно в Родопите до 40 – 50, не са изключени и по-големи количества. От 14 до 16 декември ще бъде сухо, студено и мразовито с дневни температури сутринта от минус 15 до минус 10 и максимални отрицателни до минус 2 в традиционно най-топлите ни места – южните райони. Коледните празници се очаква да преминат без валежи, със стара снежна покривка от валежите до 20 декември и максимални температури от 2 до 6 градуса. Динамизиране със затопляне на времето ще настъпи през последните дни на месеца, когато ще се затопли. Най-ниските температури през декември са били между минус 23 и минус 28 градуса, а по Черноморието поради затоплящия ефект на морската вода, малко по-високи – до минус 20. Най-студено е било в Ихтиман минус 34 градуса, в Ботевград и в Божурище минус 32, в Трън минус 31 градуса. В София най-ниската измервана температура през декември е минус 27,5 градуса, в Плевен – минус 24, и в Пловдив – минус 21,7 градуса. От началото на новия век най-студен декември е регистриран през 2001 година, когато средните температури са с 3 до 6 градуса по-ниски от нормалните. Тогава в София само през 5 дни от месеца температурата минава над нулата, а в Русе през целия месец има снежна покривка.
Народна метеорология
Дебел сняг – дебел комат
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. За декември народната метеорология гласи: Много сняг през декември обещава голямо плодородие. Ако на Игнатов ден (20 декември) времето е ясно, през април ще е суша, а ако вали сняг, април ще е дъждовен и ще бъде плодородно. Ако на Бъдни вечер 24 (декември) времето е хубаво, то през август ни чака суша, а ако на Коледа е много студено, идната година ще има богата реколта. Декември е първият зимен месец. Температурите продължават да се понижават, а валежите често са от сняг. Продължителността на деня намалява и 21 декември е най-късият ден през годината – 9 часа и 2 минути. Началото на астрономичната зима ще настъпи на 21 декември в 12,44 часа. Средно през повече от половината дни времето през декември се определя от антициклон. Обикновено при такива обстановки в планинските райони е предимно слънчево и сравнително топло, а в ниските места – мъгливо и по-студено. Често се случва температурите в планините да са по-високи отколкото в равнините. Явлението при което температурата се повишава с увеличение на надморската височина се нарича – температурна инверсия.