Знаем ли какви са опасностите в интернет и пристрастени ли са бургазлии към смартфона си
Родителите трябва да говорят с децата си за опасностите в мрежата, съветват специалисти
Как можем да ограничим вредното влияние от смартфона и как да предпазим децата си в Интернет. Темите бяха поставени пред бургаски родители, в рамката на дискусия на тема „Деца, СМАРТфони & СМАРТ родители“, пише БНР.
Ограничаването на децата от смартфони не е решение, коментира Ралица Михайлова, психолог в Националния център за безопасен интернет. „Те израстват в такава среда, в която са обградени от всякакви устройства. Виждат ги непрекъснато. Дори вкъщи да няма такива, защото семейството е решило да не използва, когато се срещат с други приятелчета, когато тръгнат на училище пък - още повече… Така че, ограничаването е доста трудно. Днешните деца са много интуитивни, много бързо свикват с новите технологии, интересно им е, забавно е. Трябва да се разграничи кое е времето за ползване на телефон и кое не", препоръча Ралица Михайлова.
Родителите трябва да говорят с децата си за опасностите в мрежата. Това коментира Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет.
„За тези деца, за които Интернет е част от детството им, за тях – това е част от реалния живот. И проблемът е точно там. Че, като почнем от семейството, от родителите и минем през образователната система, това, което казваме на децата и се опитваме да ги учим са умения във физическия, реалния свят. Защо казваме „В градинката, когато си навън, не взимай бонбон от непознат“ или „Недей да тръгваш с непознат нанякъде“, а не ги учим, когато правим осем-деветгодишното си дете първи профил във Фейсбук? Не му казваме „Внимавай с кого общуваш там“ Програмите за проследяване са само частично и временно решение, поясни Георги Апостолов.