Страшна драма в Русе, стотици работници остават без домове
Въпреки че процедурата по несъстоятелност още не е приключила, НАП вече обяви за продан няколко имота
Повече от 280 човека в Русе могат да останат без жилища, ако кредиторите на фалиралата захарна фабрика продадат ведомствените имоти, съобщава Нова телевизия. С парите от продажбата на недвижимата собственост трябва да се погасят задължения на фабриката от 18 млн. лева.
Въпреки че процедурата по несъстоятелност още не е приключила, НАП вече обяви за продан няколко имота. Този факт засилва страховете на хората. Фабриката не работи от 10 години. На терена на завода всичко е разпродадено. Сградите са разрушени, с изключение на 100-годишните жилищни сгради.
Една от потърпевшите обясни в ефира на „Здравей, България”, че синдикът на фирмата Георги Чолаков е обещал да се даде възможност на наемателите да закупят жилищата, в които живеят на преференциални цени. „В един момент обаче се оказва, че 4 жилища вече се продават в НАП и тези хора остават на улицата”, заяви тя. „Директно се обяви търг.
Всеки може да дойде на оглед и да има претенции към нашето жилище”, коментира друга жена, която живее под наем във ведомствен имот от 17 години. В същото време банките отказват ипотечни кредити за въпросните сгради, тъй като са много стари. „Служителите имат възможност да закупят въпросните жилища.
Но тук не става въпрос това да стане на преференциални цени, а за друг ред за продажба. Жилищата първо се предлагат на наемателите. Те не се продават по Търговския закон. Продажбата може да се осъществи до 6 месеца след откриването на производството по несъстоятелност.
Всички жилища, които до 20 ноември не се осребрят по реда на Данъчно - осигурителния процесуален кодекс, ще бъдат предложени в производство по несъстоятелност”, обясни синдикът Георги Чолаков.
Хората затова се изнасят в други държави, които се ръководят от умни хора.