Изборът между Фандъкова и Манолова е много труден – ще реша в последния момент
Присъствието на едната е безлично, а на другата – агресивно, смята ексградоначалникът на София
Стефан Софиянски е на 67 г. Кмет на столицата в периода 1995 – 2005 г. с малко прекъсване през 1997 г., когато бе служебен министър-председател на България. Потърсихме го за коментар на невралгичната политическа ситуация в София преди балотажа, до който достигнаха Йорданка Фандъкова от ГЕРБ и Мая Манолова, която се явява като независим кандидат за кмет.
- Г-н Софиянски, прозападните противници на ГЕРБ са в дилема какво да правят на балотажа в София. Вие сте дългогодишен бивш кмет на столицата. Любопитно е – какво е Вашето мнение?
- Наистина сме пред много труден избор между безличното присъствие на Фандъкова и агресивното присъствие на Мая Манолова, която пък няма нищо общо със София. Изборът е много труден, но някак си да не гласуваш, е неприятно. Все пак има една битка за районни кметове, в която е хубаво да се участва. Там трябва да се гледа не толкова политическата партия, колкото личността. Така че лично аз ще гласувам за районния си кмет. А по отношение избора между двете дами – ще го направя в последния момент, но по-вероятно е да се въздържа.
- Т.е. вероятно ще отбележите „Не подкрепям никого”?
- Да.
- На първия тур как гласувахте, ако не е тайна?
- Не е тайна, аз го казах публично. Гласувах за Бонев - човекът, който наистина показа най-сериозно присъствие и най-вече е раждан в София. При него усетих един сантимент към града.
- Виждате ли някакъв политически потенциал при Борис Бонев? Той се противопоставя на партиите, което е малко странно.
- Не е странно. Той излиза с позициите на гражданско общество. В България винаги се прави някакво разграничение между гражданското общество и партиите, но всъщност партията е също форма на гражданското общество. Какво е гражданското общество – то е едно образувание, което се събира по съвсем конкретен повод. Но общественият живот в политиката също е конкретен повод. Така че аз си мисля, че ако той иска искрено да развие тезите и да постигне някакви успехи, рано или късно ще трябва да намери някакъв формат от поддръжници. И вече зависи докъде му стигат амбициите. Ако те стигат до града, ще търси поддръжници в градската среда. И там има различни форми на организация. Ако обаче има амбиции в национален мащаб, неминуемо ще трябва да потърси една по-широка обществена формация, която, както и да я наричаме, все ще бъде по някакъв партиен формат.
- На първия тур за общински съвет и за районен кмет е интересно как сте гласували.
- За общински съвет гласувах отново за Бонев. А за районен кмет гласувах за човека, когото познавам в Средец. Той досега бе зам.-кмет на Средец. От нашите редици е - по-рано беше от СДС. Сега е във формата ГЕРБ-СДС. Въпреки че не одобрявам този формат, одобрявам човека.
- А на втория тур?
- Пак за него ще гласувам. Не одобрявам компромиса, който на национално ниво Румен Христов (председател на СДС – б.а.) направи, даже съм силно разочарован от него. Но това не ми пречи да подкрепя. В случая изборът за районен кмет не е толкова политически. Районният кмет е една административна длъжност и е важно да потърсиш човека с опит.
- А какво мислите за другия кандидат за кмет на район Средец – Трайчо Трайков от „Демократична България”?
- Трайчо Трайков си има определени постижения, но и той бе част от правителството на ГЕРБ. При това положение предпочитам да гласувам за човека, който има по-голям опит в общинската администрация, отколкото за една вече станала политическа фигура. Колкото и да има различия, все пак е бил министър на Борисов.
- Когото обаче Борисов изгони, да не забравяме!
- Да. И тука въпросът е – защо.
- Каква Ви е оценката за трите мандата на Йорданка Фандъкова?
- В определени сфери, особено в озеленяването, има конкретни постижения. Има и силни разочарования. Проблемът с детските градини и училищата - като имаме предвид, че тя идва от тази сфера и като имаме предвид, че като не се справи, си подаде оставката… След това остана и след десет години проблемът пак съществува. Силно разочароващите ремонти с хвърлени страшно много пари за „Графа” и за „Дондуков”… От друга страна, тя продължи линията за строителство на метрото, от което аз не мога да не бъда доволен, след като аз съм го откривал и след като съм го планирал и желал. Че се продължава това нещо, за мен е едно удовлетворение. Да не кажа, че е дори признание… Така че е малко противоречиво, но едно се наложи при нейното управление в тези десет години – че нещата малко зависеха от нея. Голям пропуск е продажбата на Общинска банка. Приемам, че това е повече роля на структурите на Общинския съвет, да не кажа силовите структури. Но „тъмните” структури в Общинския съвет продадоха Общинска банка – и дори вие, журналистите, не знаете на кого. И аз, независимо от слуховете, не искам да се ангажирам на кого, нито за цената, но ти да имаш такъв инструмент, който с такива мъки създадохме и да се лишиш от него – за мен това е липса на далновидност. И фактът, че тя не зае позиция – а може би и тя участва в продажбата (не мога да ви кажа) – за мен е силно разочароващ. Силно разочароващо също е това, че вече „Егида” не съществува. А „Егида” охраняваше училищата, охраняваше подлезите, на спортните събития пращахме хора - пак една структура, създадена с много усилия. Нещо, което е полезно и си изпълняваше функциите, ти да го заличиш… Не искам да коментирам причините, но това показва недалновидност, това показва, че нямаш поглед върху системите на града.
Не знам защо го поставяте под въпрос
Оттук идва и добра идея за Бургас - общинска служба за охрана. Общината само може да спечели от нея, ако иска. Само училища и детски градини да и дадат да охранява и ще е на печалба. Но тогава разните фирми, които най-вероятно бутат някой лев под масата на определени хора от администрацията ще трябва да изчезнат от пазара. Не знам дали им се нрави такъв развой на нещата