С колко ще поскъпне свинското за Коледа заради чумата?
С 55% се е вдигнала цената на свинското месо, каза собственик на месопреработвателна фирма
Очаква ли се нов ценови шок по празниците? Този въпрос зададе водещата на „Тази сутрин“ по бТВ Биляна Гавазова на председателя на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов и собственикът на месопреработвателна фирма Кирил Вътев.
Според тях цената на свинското месо едва ли ще поскъпне повече до края на годината, защото с поскъпването, намалява търсенето. През пролетта обаче вероятно ще има нови скокове.
Експертите обясниха, че България не е фактор в ценообразуването, а най-голямо влияние оказва Китай, тъй като там свинското е традиционна храна и пазарът е огромен, а заради чумата в страната са унищожени около 2 милиона прасета. Сега страната ще се наложи да внася свинско от Европа.
„От януари до момента цените на свинското месо са се качили с 55%. Говорим за цените, на които месопреработвателите си купуват суровините. Когато при нас цената се увеличи, в търговската мрежа се увеличава след месец и половина – два”, разясни Кирил Вътев.
Според данните, изнесени от ДКСБТ, поскъпване има и при колбасите, кренвиршите и каймата – в диапазона от 2% до 13%.
На годишна база цените на захарта и брашното също бележат значителен ръст – с 15 до 20%.
Поскъпват и млечните продукти. При кашкавала и сиренето скокът е между 5%- 6%, а при млеката – между 6%-8%.
Наблюдението на цените на дребно на основните хранителни продукти – захар, олио, брашно и яйца, показва, че през септември надценките на цените на дребно спрямо цените на едро в големите търговски вериги са в широкия диапазон от 2% при захарта и до 42% при яйцата.
Надценката на брашното е 27%, а на олиото – 22%. В магазинната мрежа най-голямата надценка от 30% е при брашното, а при захарта тя е 13%.
От бранша успокоиха, че до края на годината няма да има резки движения при храните, такива, каквито са били при свинското.
„Имаме едно шаване на цената на свинското ниво. То е рекордно ниво от гледна точка на последните 10 години – по-висока стойност не е имало. От 5 август тръгна този процес. Започна една вариация на цената – тази вариация стигна до 10 лв. Сви се много ценовата ножица между търговията на едро и на дребно. Даже към момента имаме и нива на търговия на дребно по-ниски от това, което наблюдавате като цена на едро”, каза Владимир Иванов.
Нищо не разбираш от ценностите на ес и ецб... преди печатахме по 60 милиарда месечно, сега без криза - само по 20...