Защо Агенцията за акредитация спря, а после рестартира процедурата за филиал на Софийския университет в Бургас
Икономическите специалности, които бяха планирани за морския град, са заменени с направления, касаещи изкуства и богословие
Може ли наистина да има филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в Бургас? През октомври 2018 г. учебното заведение поиска разкриването на звено в морския град. Две седмици по-късно обаче образователният министър Красимир Вълчев се обяви против това, което създаде впечатление, че процедурата ще бъде спряна.
Вълчев все пак уточни, че това зависи от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), която е независима от министъра.
През последния месец в Бургас обаче отново се заговори за разкриване на филиал на Софийския университет (СУ). Общината в лицето на кмета Димитър Николов прави всичко възможно това да се случи, включително и с предоставяне на сграда, както стана ясно още миналата година.
Миналата година просветният министър Красимир Вълчев имаше няколко аргумента против разкриването на филиал в морския град. Основният бе, че в Бургас има две висши училища, които обучават в направление „Икономика“, в което се очакваше да работи и филиалът на СУ.
Освен това правителството искаше да наложи мораториум върху разширяването на мрежата на висшето образование, която е прекалено раздута.
Какво обаче мисли по въпроса НАОА една година по-късно?
„Флагман“ потърси за информация г-жа Стоянка Кирева – директор на дирекция „Оценяване, акредитация и следакредитационно наблюдение и контрол“.
„Първоначално процедурата преустанови фактически процеса по оценяване. Искаха се допълнителни материали. А сега сме на етап посещение на експертна група. Т.е. възобнови се процедурата и имаме посещение на експертна група в Бургас“, заяви г-жа Кирева.
На въпрос кога да очакваме резултат, директорката отговори така: „Експертната група до края на месеца ще извърши своето посещение. След това има да пише 45 дена доклад. След това докладът ще трябва да се приеме от Постоянната комисия или евентуално да се върне за доработка в зависимост от самия доклад. След това се пише доклад на Постоянната комисия, изпраща се за становище, влиза в Акредитационен съвет. Засега нищо конкретно не мога да ви кажа.“
Разговорът ни с г-жа Кирева бе в понеделник. По информация на „Флагман“ експертната група е била в Бургас тази седмица между 16 и 19 октомври. Това бе и причината за посещението на делегация от Софийския университет, начело с ректора Герджиков.
Стоянка Кирева обясни, че процедурата в началото е спряла, защото „документацията не ни е била достатъчна“ и „сме решили да поискаме допълнителна информация от Софийския университет“.
Тя е категорична, че мнението на министър Вълчев „по никакъв начин не е повлияло“ на НАОА.
Както изглежда, първоначалната идея филиалът да покрива икономически специалности е заменена с друга – обучението да е в направления, касаещи изкуства и богословие.
Сред тях са „Музикално и танцово изкуство“, „Музикални медийни технологии и тонрежисура“, „Аудиовизуален дизайн“ и „Филмова и сценична музика“, както и "Църковен мениджмънт" и "Християнско поклонничество".
Затова и тази седмица в Бургас са пристигнали експерти от НАОА от Постоянната комисия по хуманитарни науки и изкуства, а не примерно от Постоянната комисия по стопански науки и управление.
Така вероятно се цели избягването на дублирането на специалности, което накара Красимир Вълчев да опонира на разкриването на филиала и което може би е довело до първоначалното спиране на процедурата по акредитация.
Както министърът заяви преди година, крайното решение за новото звено на СУ в Бургас ще е на Министерския съвет.
институти имаме, но кадри пак нямаме.Проблемът е дълбок и обширен . А и вие нямате право да ме обиждате !!! Но това е вашата визитка, не моята.
Госпожо " образована " , ако не ви давате сметка, защо е необходимо да има висши учебни заведения, в който и да е град, моля Ви сменете ника си с нещо подходящо, например " тъпа селянка с големи претенции ". Задължително условие за всеки един инвеститор е наличието на кадри, каквито тук няма. А за да има кадри, трябва да има млади хора, които да идват тук да учат.
Нека да има повече млади в Бургас
А не само гостуващи от София или Варна, които само отбиват номера за
хонорар.