Константин Бачийски: Ще превърнем Бургас в световен икономически център
Нашата сила е в опита, даваме работещи решения и всичко, което правим за бургазлии, е със сърце и страст, каза кандидатът за кмет от СЕК
Проектът ми за летището в Равнец вече съм го презентирал на четири икономически форума – в Дубай, Санкт Петербург, Шанхай и в Пекин. Ако го реализираме, ще превърнем Бургас в световен икономически център. Това каза в интервю за сутрешния блок на БНТ кандидатът за кмет на най-добрия град за живеене Константин Бачийски, издигнат от Средна европейска класа.
„Бургас стана много хубав град, но за съжаление се обезлюдява. Дори привържениците на ГЕРБ го напускат“, изтъкна той в началото на интервюто.
„Основният проблем на града е, че младите хора от 25 до 35 години почти липсват от нашия град, защото не могат да намерят високоплатена работа. Още по-проблемно е това, че активните хора на възраст 40-50 години също бягат от родния си Бургас. Тази тенденция се задълбочи много през последните 10-12 години. Почти няма бургаско семейство, чийто член да не е напуснал града“, заяви Бачийски.
„Затова трябва да наблегнем на развитието на местната икономика, защото Бургас няма нужда от показни проекти, а от такива, които трайно ще подобрят икономическото развитие на региона. Точно затова част от моята програма е фоксусирана върху това да създаваме работни места, за да може младите да остават в града, а защо не и тези, които са си тръгнали, да се върнат“, обясни той.
„Още през 2014 г. създадох програма, която кръстих „Планът Бачийски“, но не защото искам да се чува името ми, а защото искам да нося цялата отговорност за нейното изпълнение. Дори като общински съветник започнах да изпълнявам точките. Първата бе свързана с фонда за стимулиране на полети, който имаше за цел да привлича авиокомпании, като самолетите да летят извън активния туристически сезон“, разказва кандидатът за градоначалник.
„Оказа се, че с приключването му почти няма полети. Това е сериозен проблем за идването на инвеститори в Бургас, тъй като нямат лесна връзка и достъп и избягват да влагат парите си в града. Аз лично бях докарал един австрийски бизнесмен, на базата на мои лични контакти“, добави той.
„Исках да правим фабрика за канцеларски материали, но австриецът се отказа. Каза, че ако трябва да лети до София и да пътува до Бургас, ще губи по два дни в седмица при желание да се прибира през уикенда във Виена“, заяви Бачийски.
„Фондът за стимулиране на полети подобрява и качеството на живот, тъй като много хора от Бургас вече живеят и работят в чужбина, а и бургазлии по-лесно ще пътуват. Светът се глобализира и ако нямаме връзка с другите страни, няма как да се развиваме“, коментира той.
С целогодишните полети създаваме и туристически поток извън активния летен сезон, добави авторът на „Плана Бачийски“.
„В момента работя по втора точка, която предвижда създаването на индустриална зона на бившото военно летище в Равнец, което Министерския съвет прехвърли на Община Бургас през 2017 г. Тя трябва да е със статут на свободна безмитна зона и да има собствено карго летище“, добави той.
Като общински съветник съм направил повече неща от някои кметове в страната, сподели младият старейшина.
„Кандидатирах се за кмет, тъй като като съветник срещах сериозна съпротива за много от идеите, които исках да реализирам. В Бургас ГЕРБ имаха абсолютно мнозинство и често е от значение за подкрепата на една идея е не дали е добра, а от човека, който я входира. Тъй като губя много време, за да се боря с администрацията за неща, които са много добри за града, реших да се кандидатирам за кмет“, сподели той.
„Проектът за летището в Равнец съм го презентирал на четири икономически форума – в Дубай, Санкт Петербург, Шанхай и в Пекин. Оказа се, че и в България може да се намерят инвеститори. Четири от петте участника в конкурса за Летище София ще отпаднат“, обясни кандидатът на СЕК.
„Влязох вече в контакт с един от консорциумите и предложих, ако отпаднат от надпреварата за столичния аеропорт, да помислят да реализират проекта в Бургас. Проявиха огромен интерес и се надявам да реализираме проекта. Въпросът е за колко време. Ако се боря като общински съветник, ще ми е нужно много повече време, отколкото ако ръководя общинската администрация“, добави той.
„Ако реализираме този проект, ще превърнем Бургас в световен икономически център. На някои може да им звучи нереалистично, но градът ни има тази възможност, защото ще приложим икономическия модел, при който много други по света са направили. Шанхай, Дубай и много други градове по света са се развили на базата на свободната търговия“, подчерта Бачийски.
„Бургас генерира между 4-5 млн. лева излишък. Администрацията заблуждаваше обществото, че тези пари трябва да отидат за едно регионално депо, което струва 43 милиона, но разкрих, че финансирането е по европейски проект и съфинансирането на Община Бургас е само 284 000 лева. В резултат на това се оказа, че тези пари са излишни“, обясни той.
„Когато гръмна КТБ през 2014 г., Община Бургас се оказа с най-големият депозит от 21 млн. лева и като питах откъде имаме толкова пари, отговорът бе, че това са излишъците от такса „битови отпадъци“, които са натрупани за година. Според закона тези средства не могат да се използват за нищо друго. Има дори осъдени кметове, които са ги ползвали не по предназначение“, добави кандидатът за кмет.
Той разказа и как е спрял повишаването на таксата за битовите отпадъци за гражданите през миналата година. „Администрацията имаше такова намерение. Влязох в остър спор и успях да убедя колегите, че това е грешна стъпка“, заяви Бачийски.
„В листатата на СЕК има много стойности хора. Някои от тях са се прибрали от чужбина. Те са учели и работили там, реализирали са се. Тяхното желание е да помогнат на града и на държавата си“, добави той.
„Един от кандидатите за общински съветници се е срещал дори с тримата поредни американски президента. Нашата сила е в това, че имаме опита и даваме работещи решения. Всичко, което правим за бургазлии, е със сърце и страст“, каза още Константин Бачийски.